Architektoniczny plener – twórcze doświadczenie zakończone sukcesem

22-07-2024

Studentki architektury z Politechniki Łódzkiej: Klaudia Wlazło, Milena Szudrowicz, Zuzanna Królewiak, Zofia Szczerba, Alicja Kielek, Martyna Gola i Dominika Lizis mogą uznać swój udział w XVIII Ogólnopolskich Warsztatach Plenerowych Studentów Architektury za bardzo udany. W konkursie prac wykonanych podczas pleneru zdobyły główne nagrody, wyróżnienia i nagrody specjalne, w sumie aż 8 na 14 przyznanych przez jury. Opiekunką łódzkiej grupy plenerowej była dr inż. arch. Joanna Matuszewska z Instytutu Architektury i Urbanistyki.

 

 

Chełmno miasto znane z wielu zabytków, nazywane Polskim Carcassonne, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez artystów. Dla tych najmłodszych, rozpoczynających przygodę z architekturą jest szczególnie wdzięcznym obiektem do „portretowania”. Mieszkańcy przyzwyczaili się, że w mieście można spotkać studentów skupionych na obserwacji zabytków i przelewaniu ich w malarskie i graficzne prace. Na warsztaty, które odbyły się w dniach 8 – 18 lipca 2024 roku przyjechali do Chełma przyszli architekci z całego kraju.

Docenione prace

Studentki z Politechniki Łódzkiej zdobyły liczne nagrody. Klaudia Wlazło zdobyła I nagrodę w kategorii malarstwo i III nagrodę za grafikę. I Nagrodę im. Piotra Gawłowskiego za grafikę przyznano Milenie Szudrowicz, II nagrodę za pracę malarską otrzymała Dominika Lizis, której przyznano też III Wyróżnienie za grafikę. Z kolei praca malarska Zuzanny Królewiak otrzymała III nagrodę za malarstwo oraz Nagrodę Specjalną. Praca malarska Zofii Szczerby otrzymała I wyróżnienie.

 

praca malarska przedstawiająca zabytki Chełmna I miejsce za malarstwo - praca Klaudia Wlazło
czarno-biała grafika przedstawiająca zabytki Chełmna I miejsce za grafikę - autorka Milena Szudrowicz

Cenne doświadczenie

Zapytana o wrażenia z lipcowej twórczej przygody Klaudia Wlazło mówi - Plener rysunkowo-malarski w Chełmnie był dla nas studentek nie tylko idealną formą rozwijania umiejętności plastycznych, ale przede wszystkim wydarzeniem pełnym twórczych interakcji ze studentami z innych uczelni, a także czasem mile spędzonym we własnym gronie. Po ponad tygodniu pracy nad rysunkami i obrazami, te wybrane przez nas były poddane ocenie przez komisję konkursową, a dziesiątki godzin spędzonych nad papierem zostały nam wynagrodzone dyplomami i nagrodami w postaci profesjonalnych przyborów plastycznych, dzięki którym możemy rozwijać się dalej.

Czarno - biała praca graficzna Nagroda Specjalna - autorka Zuzanna Królewiak

Jakie wartości z pleneru są najważniejsze? - W przeciwieństwie do zajęć rysunkowych uwzględnionych w programie studiów, plener daje całkowitą swobodę doboru używanych technik plastycznych, co zaspokaja nasze twórcze ambicje i rozwija bardzo ważne dla nas wyobraźnię i wrażliwość estetyczną. Pozwala nam to również spojrzeć na architekturę z nieco innej perspektywy, docenić drobne detale ją definiujące, znaczący wpływ otoczenia i, co najważniejsze, zwrócić naszą uwagę na relacje między człowiekiem-obserwatorem, a miastem – mówi Klaudia, dodając - Te kilka dni spędzonych w Chełmnie, mieście znajdującym się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, diametralnie wpłynęło na nasze postrzeganie otaczającej nas przestrzeni, nauczyło dostrzegać wielką wagę światła, faktury i koloru, a także wzmogło chęć tworzenia. Wyjazd ten był idealnym połączeniem ciężkiej, artystycznej pracy, wakacyjnego wypoczynku i ekscytującej przygody.