Absorbery RPB do ulepszania biogazu

20-02-2025

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Technologicznego w Brnie i Uniwersytetu Technologicznego Berlinie podjęli współpracę przy projekcie, który koncentruje się na wychwytywaniu dwutlenku węgla z biogazu, wykorzystując technologię absorpcji w aparatach ze złożem rotującym RPB (Rotating Packed Bed).

 

 

Projekt „Fundamentalna analiza absorpcji dwutlenku węgla z biogazu za pomocą aparatów ze złożem obrotowym" został nagrodzony grantem w wysokości 1,9 miliona złotych w ramach konkursu OPUS LAP WEAVE 26 Narodowego Centrum Nauki.

W czasie pierwszego spotkania, które odbyło się u lidera projektu w Brnie, rozmawiano o celach i planie realizacji badań. Politechnikę Łódzką reprezentowali dr hab. inż. Maciej Jaskulski, prof.PŁ, dr inż. Michał Blatkiewicz oraz mgr inż. Małgorzata Majdzik z Katedry Inżynierii Środowiska na Wydziale IPOŚ.  

Dwóch naukowców oglada stanowisko laboratoryjne Zwiedzanie laboratoriów: hab. dr inż. Maciej Jaskulski, prof. PŁ i dr inż. Michał Blatkiewicz

foto: Vaclav Siroky

Biogaz, uzyskiwany w procesie beztlenowej fermentacji biomasy, jest istotnym elementem odnawialnych źródeł energii. Składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla. Aby wzbogacić biogaz, konieczne jest usunięcie CO2. Celem wspólnego trójstronnego projektu jest fundamentalna analiza procesu RPB w zastosowaniu do wzbogacania biogazu, co ma uczynić go bardziej efektywnym i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju.

Jak wyjaśnia dr inż. Michał Blatkiewicz, eksperci z Brna koncentrują się głównie na hydrodynamice aparatów RPB. Oprócz eksperymentów opracowują również symulacje komputerowe, które mogą znacznie przyczynić się lepszego zrozumienia procesu. - My, na Politechnice Łódzkiej, skupiamy się na zaawansowanych procesach chemiczno-fizycznych, w szczególności na absorpcji reaktywnej, gdzie związek nie tylko rozpuszcza się w absorbencie, ale również ulega reakcji chemicznej. Używamy regenerowalnych rozpuszczalników, które chemicznie wiążą rozpuszczony CO2, co sprawia, że proces jest znacznie bardziej wydajny. Zespół z Berlina wnosi doświadczenie w zakresie modelowania i termodynamiki, co pozwala nam na bardziej kompleksowe podejście do realizacji projektu.

Dyskusja grupy naukowców Rozmawa o celach i planie realizacji badań

foto: Vaclav Siroky

Obecnie wychwytywanie CO₂ odbywa się różnymi metodami. Naukowcy z Łodzi, Brna i Berlina pracują nad absorpcją chemiczną, która wydaje się najbardziej odpowiednia do zastosowań przemysłowych w wychwytywaniu dużych ilości dwutlenku węgla.

- Absorbery obrotowe RPB, w porównaniu z bardzo wysokimi kolumnami absorpcyjnymi stosowanymi powszechnie w przemyśle chemicznym, są mniejsze, tańsze i znacznie bardziej wydajne. Siła odśrodkowa, w przeciwieństwie do grawitacji działającej w kolumnach statycznych, zapewnia transfer masy do 40 razy bardziej intensywny – zaznaczają wykonawcy projektu.