W czasie uroczystego posiedzenia Senatu rektor prof. Krzysztof Jóźwik wygłosił przemówienie podsumowujące osiągnięcia uczelni w minionym roku. Mówiąc, że Politechnika Łódzka ma coraz silniejszą pozycję na arenie polskiego i światowego szkolnictwa wyższego, podkreślił m.in. znakomite wyniki ewaluacji naukowej, sukcesy innowacyjnych rozwiązań na międzynarodowych wystawach wynalazków, szereg inicjatyw podejmowanych w ramach ECIU oraz skuteczność aplikowania o środki w ramach międzynarodowych programów badawczych KE.
Zaznaczył także, jak ważna dla nauki jest wolność i rzetelność badań. Nawiązując do kształcenia, rektor przypomniał o sukcesie programu E2TOP oraz gratulował studentom grantów przyznanych przez ministerstwo i Miasto. Rektor mówił też o wspólnej inauguracji kolejnego roku akademickiego będącej efektem Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego, na której wykład inauguracyjny wygłosi dr inż. Sławosz Uznański, absolwent PŁ wybrany na rezerwowego astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej. Swoje wystąpienie prof. Jóźwik kilkakrotnie przeplatał podziękowaniami dla społeczności akademickiej naszej uczelni. Cały tekst przemówienia jest opublikowany na stronie www ŻU.
Głos zabrało kilku gości. Senator Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, nawiązując do słów Rektora, ze wolność badań jest jedną z najważniejszych wartości. Mówiąc o wielu ciekawych projektach realizowanych na PŁ zaznaczył, że szczególnie ucieszyły go efekty badań dr inż. Joanny Grzelczyk mówiące o prozdrowotnym działaniu kawy. Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński zwrócił uwagę na bardzo dobrze układającą się współpracę a wiceprezydent Adam Pustelnik mówił, że możemy być dumni z dokonań PŁ – mamy tysiące powodów do tego.
Tradycyjnie nagrodzeni zostali studenci i absolwenci za wybitne osiągnięcia w czasie studiów i najlepsze prace dyplomowe. Naukowcy oraz doktoranci otrzymali Nagrody JM Rektora przyznane w pięciu kategoriach związanych z publikacjami, ich zasięgiem oraz sukcesem wdrożeniowym wyników badań. Wszyscy nagrodzeni są wymienieni w artykule „Nagrody, nagrody, nagrody”