Z wizytą w „Europejskiej Dolinie Krzemowej”

31-10-2022

W ramach projektu „Wzmocnienie potencjału komercjalizacyjnego jednostek naukowo-badawczych z województwa łódzkiego” realizowanego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, zespół badaczy z Wydziału Organizacji i Zarządzania odwiedził „Europejską Dolinę Krzemową” zlokalizowaną pod Paryżem.

 

wizyta w europejskiej dlinie krzemowej
Od lewej: dr inż. Iwona Staniec, Xavier Apolinarski, prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, prof.  Magdalena Grębosz-Krawczyk i Michael Fournier

 

Europejska Dolina Krzemowa mieści światowej klasy uniwersytety, szkoły biznesu i inżynierii - tzw. Grandes Écoles oraz ośrodki badawcze m.in. Université Paris-Saclay, École Polytechnique, HEC, ENSTA ParisTech, CentraleSupélec, Agro ParisTech, IOGS, IHES, CEA, Inria, centrum badawcze Danone, ośrodek badawczy Thales, czy centrum inżynieryjne EDF.

Dziekan prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska wraz z prof. Magdaleną Grębosz-Krawczyk i dr inż. Iwoną Staniec przeprowadziły wywiady w Centrum Akceleracji Transferu Technologii Klastra Paris-Saclay – SATT Paris Saclay. Jest to jeden z globalnych ośrodków innowacji. Klaster utworzony w 2014 r. przez Université Paris-Saclay i Institut Polytechnique de Paris skupia 19 instytucji, 300 laboratoriów, 16 tysięcy badaczy, 5500 doktorantów, publikując 350 patentów rocznie. Dysponuje zdolnością inwestycyjną w wysokości 66 mln euro do wspierania rozwoju prac badawczych i transferu ich wyników - technologii na rynek

Przy tablicy informacyjnej. Od lewej: prof. Magdalena Grębosz-Krawczyk, dyrektor Xavier Apolinarski,  dziekan prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, dr inż. Iwona Staniec Przy tablicy informacyjnej. Od lewej: prof. Magdalena Grębosz-Krawczyk, dyrektor Xavier Apolinarski, dziekan prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, dr inż. Iwona Staniec

foto: arch. autorki

Badaczki z Wydziału Organizacji i Zarządzania spotkały się m.in. z dyrektorem Centrum –  Xavierem Apolinarskim oraz Michaelem Fournier – członkiem Zarządu French Tech Paris-Saclay. Prowadzone rozmowy miały na celu identyfikację dobrych praktyk w obszarze komercjalizacji wiedzy.

Dyskutowano o tym, jak wspierać naukowców i doktorantów w promowaniu i komercjalizacji wyników ich badań, jaka jest rola CTT podczas transferu technologii z nauki do biznesu i jak z sukcesem tworzyć start-upy. Przedstawiciele SATT omówili stosowany model biznesowy i przykłady udanych komercjalizacji.

Przedstawicielki PŁ zwiedziły także Salon Technologiczny, gdzie prezentowane są wdrożone rozwiązania.

Wizyta pokazała, że współpraca nauki i biznesu może być źródłem udanych i zyskownych przedsięwzięć. Wnioski z bardzo owocnych i konstruktywnych rozmów już wkrótce zostaną przedstawione polskim naukowcom i przedsiębiorcom.