Warsztaty BIMaHEAD

31-03-2023

W Instytucie Architektury i Urbanistyki odbyły się Warsztaty BIMaHEAD zorganizowane w ramach realizowanego na Politechnice Łódzkiej międzynarodowego projektu „Building dIgital coMpetencies of students and teacHers in construction related degrees & incrEasing digitAl reaDiness of EU universities”. Warsztaty zorganizowane 29 marca 2023 roku miały na celu prezentację projektu oraz praktyczne doświadczenie nauki z wykorzystaniem technik komputerowych i eksploracji świata wirtualnego.

 

 

Projekt BIMaHEAD, realizowany przez pięć instytucji: z Francji, Niemiec, Szwecji, Macedonii Północnej i Polski, adresowany jest do wszystkich zainteresowanych zdobywaniem praktycznej wiedzy i podnoszeniem kompetencji specjalistycznych w sektorze AEC, czyli głównie dla architektów, konstruktorów i inżynierów związanych z branżą budowlaną oraz studentów tych kierunków. Partnerzy projektu BIMaHEAD opracowali pięć modułów e-learningowych dotyczących modelowania BIM (red.: BIM oznacza cyfrowy proces wykorzystujący dane dla szybszego, lepszego i bardziej ekologicznego budowania) o następującej tematyce:

  1. Poszukiwanie formy w BIM na podstawie ograniczeń środowiskowych
  2. Modelowanie BIM
  3. Wykrywanie kolizji w BIM
  4. Kosztorysowanie w BIM
  5. Kalkulacja i ocena energetyczna budynku w BIM
Część praktyczna Warsztatów BIMaHEAD Część praktyczna Warsztatów BIMaHEAD

foto: Michał Jarzyna

W ramach etapu opracowania e-learningu zespół z Politechniki Łódzkiej był odpowiedzialny za moduł dotyczący wykrywania kolizji w modelach BIM - niezwykle istotny etap w procesie projektowym, który powinien poprzedzać fazę budowy. Informacyjny model budynku pozwala na sprawdzenie, czy cyfrowy bliźniak planowanego do realizacji obiektu jest prawidłowy i nie zachodzą różnego rodzaju kolizje między jego elementami.

Interaktywny kurs online

Autorzy tego modułu dr hab. inż. arch. Anetta Kępczyńska-Walczak, prof. PŁ, dr inż. arch. Agata Glinkowska-Musiałek, mgr inż. arch. Karolina Dróżdż oraz mgr inż. arch. Michał Jarzyna stworzyli interaktywny kurs online nawiązujący w strukturze do gry komputerowej.

Pierwsze testy z udziałem użytkowników zostały przeprowadzone w grudniu 2022 roku. Dzięki zebraniu informacji zwrotnej od uczestników i przeanalizowaniu odpowiedzi, produkt został dopracowany i przetestowany ponownie. Warsztaty BIMaHEAD były okazją do doświadczenia efektu finalnego w praktyce.

Realizatorzy projektu wierzą, że zdobyte w ramach BIMaHEAD kompetencje cyfrowe przyczynią się do wypromowania wysoko wykwalifikowanych specjalistów w branży AEC, co pozytywnie wpłynie na lokalny, regionalny, krajowy i europejski rozwój gospodarczy.