Ukraina dołączyła do państw bez odpadów rtęci

05-07-2023

W czerwcu prezydent Wołodymyr Zełeński podpisał Ustawę o przystąpieniu Ukrainy do Konwencji z Minamaty w sprawie rtęci (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=75953). Jest to międzynarodowy traktat mający na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska przed antropogenicznymi emisjami i uwolnieniami rtęci i jej związków.

 

 

To ważna informacja, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Politechnika Łódzka m.in. wspólnie z dwiema uczelniami z Ukrainy realizuje jedyny w tym kraju projekt utylizacji rtęci i jej pochodnych. W momencie rozpoczęcia projektu państwo to nie podpisało jeszcze Konwencji z Minamaty. Może zatem prezentacja projektu i podjęte działania były katalizatorem działań władz ukraińskich?

Przypomnijmy. Projekt „Complex Awareness Raising and Behaviour Change for he Mercury-Free City Environment” koordynowany przez Politechnikę Łódzką porusza problem zanieczyszczenia środowiska rtęcią pochodzącą z tradycyjnie niedocenionych źródeł związanych z używaniem w życiu codziennym towarów zawierających ten szkodliwy metal. Towarzyszy temu brak informacji i łatwych dla konsumentów sposobów utylizacji. Partnerami projektu są Politechnika Lwowska i Iwano-Frankowska Akademia Jana Chryzostoma (Ukraina), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Universidade de Evora (Portugalia) i Universita Degli Studi di Camerino (Włochy), holenderska firma technologiczna Virtual Angle BV oraz grecka organizacja Innovation Hive - Kypseli Kainotomias.