Dr hab. Adriana Nowak z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej (BiNoŻ) otrzymała tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie biotechnologia, nadany 14 stycznia przez Prezydenta RP.
Profesor Nowak jest absolwentką Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Stopień doktora nauk technicznych uzyskała w 2008 roku, a stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie biotechnologia w 2016 roku, oba na Politechnice Łódzkiej. Od 2020 roku pracuje na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Wydziału BiNoŻ.
Zainteresowania naukowe
Jej zainteresowania naukowe obejmują niezwykle istotne i aktualne badania nad zastosowaniem bakterii fermentacji mlekowej jako probiotyków. Skupia się na ich roli w eliminacji zanieczyszczeń środowiskowych z żywności oraz na ich wyjątkowych właściwościach detoksykacyjnych. Profesor Nowak prowadzi również fascynujące badania nad toksykologią środowiska, doskonaląc metody oceny toksykologicznej przy użyciu różnorodnych modeli badawczych, w tym linii komórkowych.
Nowoczesne laboratorium
Profesor Adriana Nowak jest nie tylko pomysłodawczynią, ale także organizatorką nowoczesnego Laboratorium Hodowli Komórek i Badań Toksykologicznych w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej. Dzięki temu można realizować w Katedrze prace badawcze dotyczące oceny cytotoksyczności i genotoksyczności różnych substancji i prób (także środowiskowych) na liniach komórkowych pochodzenia ludzkiego i zwierzęcego (w tym owadów). Organizacja laboratorium pozwoliła na zakup, przechowywanie i założenie własnej kolekcji linii komórkowych prawidłowych i nowotworowych.
Dorobek naukowy
Jej imponujący dorobek naukowy obejmuje aż 116 publikacji, 9 rozdziałów w monografiach, 110 referatów i prezentacji na prestiżowych konferencjach krajowych i międzynarodowych, 27 wykładów na zaproszenie oraz 29 sekwencji nukleotydowych zdeponowanych w GenBank National Center for Biotechnology Information.
Jest współautorką dwóch patentów i brała udział w 22 projektach badawczych, z czego w trzech pełniła rolę kierownika. Realizowała liczne prace badawcze oraz ekspertyzy na zlecenie renomowanych ośrodków naukowych i jednostek przemysłowych. Jej prace były cytowane ponad 2000 razy, co świadczy o ich ogromnym wpływie na dziedzinę, a jej indeks Hirscha wynosi 23.
Rozwój kadry i współpraca
Pod opieką prof. Nowak zrealizowano pracę doktorską, która otrzymała wyróżnienie. O badaniach nad ekologicznym preparatem probiotycznym przeznaczonym dla pszczół miodnych, które były jej tematem, ŻU miało przyjemność poinformować. Profesor wypromowała dwóch doktorów, a dwie kolejne prace doktorskie są realizowane pod jej kierunkiem.
Obecnie jest członkiem Rady Kierunku Studiów Industrial Biotechnology, Biogospodarka, Biotechnologia, Ekotechnologie i Bioprocesy.
Współpracuje z Beijing Forestry University, College of Biological Science and Biotechnology w Chinach. Wielokrotnie uczestniczyła w pracach komitetów organizacyjnych i naukowych konferencji krajowych i międzynarodowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.
Nagrody
Otrzymywała liczne nagrody JM Rektora Politechniki Łódzkiej za osiągnięcia publikacyjne i naukowe. Za wybitne osiągnięcia naukowe została nagrodzona stypendium JM Rektora PŁ oraz jest laureatką konkursu o Nagrody JM Rektora PŁ dla autora najlepszych publikacji naukowych wydanych w 2023 roku.