Takiego konkursu jeszcze nie było

08-04-2019

W Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE PŁ odbyła się I edycja IFE COMPETITION, konkursu zorganizowanego przy wsparciu Ambasady Francji w Polsce.

 

 

Podczas konkursu studenci i uczniowie przez niemal dobę pracowali w interdyscyplinarnych zespołach nad rozwiązaniami realnych problemów z dziedziny Comfort & Safety. Tematy zaproponowały międzynarodowe przedsiębiorstwa, głównie z kapitałem francuskim BSH, Accenture, Fujitsu, Hutchinson, Orange, Veolia i Air Liquide. Nie było łatwo. Uczestnikom przyszło się zmierzyć z niezwykłymi zagadnieniami, jak Nowa filozofia otwierania pralki i suszarki BSH, Koncepcja uniwersalnego uchwytu na uszczelki samochodowe Hutchinson czy Próba przeniesienia biura firmy Air Liquide do auta w trasie.

Praca nad projektem Praca nad projektem

foto: Małgorzata Spodenkiewicz

Jak zgodnie stwierdzili rektor PŁ prof. Sławomir Wiak oraz Christophe Paoli, Attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce, to niezwykle ważne, by uczelnia wychodziła ze swej strefy komfortu, była otwarta na współpracę z innymi uczelniami i szkołami, a przede wszystkim ze światem biznesu. Pogłębienie współpracy z II sektorem jest zresztą jednym z głównych celów obecnych władz PŁ.

IFE COMPETITION to innowacyjna forma rywalizacji. Podczas turnieju, po raz pierwszy studenci PŁ, UŁ i ASP współpracowali z uczniami Liceów Ogólnokształcących: I, XII, XIII, XXI, XXVI oraz ZSP 10 w Łodzi. Zawodnicy pracowali w siedmioosobowych, mieszanych drużynach, pod opieką mentorów z firm.

Prezentacja zwycięskiego projektu Prezentacja zwycięskiego projektu

foto: Anna Telecka

Nie tylko walczyli o główną nagrodę, ale przede wszystkim musieli w krótkim czasie nauczyć się efektywnej współpracy z zupełnie obcymi sobie osobami. Zaangażowanie uczestników przerosło oczekiwania organizatorów, mentorów i komisji w składzie: z PŁ - dr inż. Krzysztof Tomalczyk, prof. Laurent Babout, dr inż. Marcin Kałuża, a także dr Magdalena Koźluk z UŁ. Konkurs wygrała drużyna pracująca nad tematem firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego – Jak automatycznie załadować i rozładować zmywarkę?. Jurorów ujęły nie tylko ciekawy pomysł i dobre przygotowanie członków grupy, ale również niesamowite poczucie humoru i umiejętność prezentacji stworzonej koncepcji.

Główną ideą konkursu, który prawdopodobnie doczeka się kolejnych edycji w przyszłych latach, jest pokazanie wartości współpracy humanistów i umysłów ścisłych w dążeniu do wspólnego, zdefiniowanego celu. Inspiracją dla zorganizowania wydarzenia stał się francuski konkurs Les 24h de l'innovation®, stworzony w ESTIA (Wyższej Szkole Zaawansowanych Technik Przemysłowych) w 2007 roku. Celem tego cyklicznego współzawodnictwa jest stymulowanie kreatywności i innowacyjności oraz stworzenie platformy spotkań dla firm, studentów, nauczycieli, konsultantów, naukowców i instytucji podczas wielogodzinnej, wytężonej pracy nad rozwiązaniem problemu wskazanego przez organizatora.