Politechnika Łódzka wspólnie z firmą HackerU przystępuje do przygotowania specjalistów, którzy mogą uzupełnić brak kadr w branżach związanych z cyfryzacją. Politechnika dołączyła do grona 18 uczelni partnerskich tej firmy na całym świecie.
Obecnie większość biznesu przenosi się do Internetu, dlatego istnieje konieczność przygotowania kadr, które będą w stanie odpowiedzieć na aktualne potrzeby. Jak wynika z raportu McKinsey&Company Chmura 2030. Jak wykorzystać jej potencjał i przyspieszyć wzrost w Polsce opublikowanego z końcem października, aby dorównać poziomowi najbardziej zaawansowanych gospodarek musimy postawić na wyedukowanie światowej klasy ekspertów chmurowych. Politechnika Łódzka we współpracy z HackerU, globalnym liderem w zakresie technologii EdTech zaoferuje program szkoleniowy z zakresu Cloud Computing, który będzie pierwszym tego typu kompleksowym programem kształcenia na polskim rynku.
Jak podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ
- Jesteśmy uczelnią, w której szeroko pojęte technologie informatyczne są jednym z wiodących nurtów w zakresie kształcenia i nauki, a także praktycznych działań we współpracy z firmami. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak najnowsze technologie determinują rozwój i przyszłość, naszą osobistą i globalną. Doceniając rolę edukacji, chcemy być liderem w dostępie do szkoleń odpowiadających na pilne potrzeby gospodarki. Takie możliwości, szczególnie w zakresie cyfryzacji, otwiera umowa podpisana z firmą HackerU.
Polskie firmy i instytucje wdrażają chmurę na 1,5‐krotnie niższym poziomie niż średnia w Europie Środkowo‐Wschodniej. Tymczasem już na pierwszych stronach raportu czytamy: Upowszechnienie chmury w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść dodatkowe 4 proc. PKB w roku 2030, czyli 121 mld złotych rocznie. By to osiągnąć, jako kraj powinniśmy ponad dwukrotnie zwiększyć tempo wdrażania technologii chmurowych.
– Aby rzeczywiście dostosować się do zmian, które niesie za sobą transformacja cyfrowa i odnieść sukces jako kraj, powinniśmy już teraz zadbać o odpowiednią edukację. Deficyt odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją firmy chcące wdrożyć rozwiązania chmurowe. Wspólnie z Politechniką Łódzką chcemy kształcić specjalistów zgodnie z potrzebami zmieniającego się rynku pracy – komentuje Marek Gajewski, prezes HackerU Polska.
Program szkoleniowy organizowany w ramach współpracy Politechniki Łódzkiej i HackerU będzie prowadzony zdalnie, a od przyszłych uczestników nie będzie się wymagać wcześniejszego doświadczenia w branży IT, ani ukończonych studiów. Zapisy ruszą już na początku nowego roku.