Szkolenia dla bałkańskich partnerów

01-03-2022

Po raz pierwszy do Politechniki Łódzkiej przyjechali partnerzy projektu VTECH - Accelerating Western Balkans University Modernization by Incorporating Virtual Technologies realizowanego w programie Erasmus+.

For the first time partners of the VTECH - Accelerating Western Balkans University Modernization by Incorporating Virtual Technologies project implemented under the Erasmus+ programme came to Lodz University of Technology.

more on the website „Życie Uczelni” information bulletin of TUL

 

 

Gości z uniwersytetów bałkańskich powitał rektor prof. Krzysztof Jóźwik, inicjując dwudniowe spotkanie. W plenarnej sesji uczestniczyli przedstawiciele uczelni z Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej. Rektor zwrócił szczególną uwagę na konieczność realizowania międzynarodowych projektów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych, które w dzisiejszych realiach umożliwiają tworzenie wydajnych narzędzi dla zdalnego kształcenia. Zapewnił o wspieraniu tego typu działań, podkreślając, że Politechnika Łódzka występuje często w takich projektach w roli międzynarodowego eksperta technologicznego.

Uczestniczący w spotkaniu dyrektor Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych, prof. Sławomir Wiak przedstawił zagranicznym gościom możliwości ścisłego wykorzystania technologii immersyjnych wraz z technologiami komunikacyjnymi do opracowania różnorodnych aplikacji praktycznych, dydaktycznych i naukowych. Wskazał przy tym kompetencje naszej uczelni z punktu widzenia Centrum Kompetencji 5G, którym kieruje.

Eksperci z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych dr inż. Grzegorz Zwoliński i dr inż. Anna Laska – Leśniewicz poprowadzili warsztaty z zakresu aranżacji środowisk wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, projektowania interfejsu użytkownika i scenariuszy dla interakcji, jak również testowania użyteczności aplikacji. Dla uczelni bałkańskich szczególnie atrakcyjna jest właśnie wiedza partnerów, w tym naukowców z Politechniki Łódzkiej, którzy mają duże doświadczenie projektowe i praktyczne z zakresu technologii łączących świat realny z cyfrowym. - To dzięki nim realizowane są takie cele projektu, jak budowanie potencjału kadry akademickiej w zakresie włączania technologii wirtualnych do procesu kształcenia oraz opracowanie metod nauczania wykorzystujących technologię i narzędzia ICT w oparciu o wiedzę i doświadczenia - mówi dr inż. Dorota Kamińska, koordynująca projekt w naszej uczelni.

 

Liderem projektu VTECH - Accelerating Western Balkans University Modernization by Incorporating Virtual Technologies jest albański Uniwersytet Aleksandra Moisiu w Durrës. W konsorcjum jest 11 partnerów, w tym 8 to uczelnie bałkańskie, a poza PŁ wiedzą i know-how z zakresu nowoczesnych form kształcenia służą uczelnie z Estonii (Uniwersytet w Tartu) i Słowenii (Uniwersytet w Lublanie).