Szkoła Kompetencji dla Przemysłu XXI wieku

21-02-2023

Odbyła się pierwsza edycja „Szkoły kompetencji dla przemysłu XXI wieku” – projektu realizowanego w ramach programu SPINAKER, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

 

 

Przedsięwzięcie skierowane jest do studentów kierunków inżynieryjnych z zagranicznych uczelni partnerskich, z którymi Politechnika Łódzka podpisała umowy o Podwójnym Dyplomie i które przysyłają do nas studentów w ramach programu Erasmus+.  

W pierwszej edycji Szkoły wzięło udział 32 studentów, głównie z Francji, Niemiec i Hiszpanii. Najważniejszym celem było zbudowanie przez jej uczestników kompetencji, które są we współczesnym przemyśle, takich, jak kreatywność, szybkość podejmowania działań, umiejętność dostosowania się do pracy w świecie VUCA, tj. świecie zmian i niepewności.

Zajęcia uczestników Szkoły w Centrum Współpracy Międzynarodowej Zajęcia uczestników Szkoły w Centrum Współpracy Międzynarodowej

foto: Małgorzata Jakubowicz

Studenci mieli okazję zmierzyć się z wyzwaniami stawianymi im przez partnerów biznesowych IFE PŁ: Amazon, B/S/H, Good Wood i Faurecia. Każda z firm miała pod swoimi skrzydłami grupę 10 osób. W 5-osobowych podgrupach studenci szukali rozwiązań problemu sformułowanego przez firmę-opiekuna, pracując pod opieką i przy udziale supervisorów – wykładowców naszej uczelni.

Po 4 dniach porannych wykładów, popołudniowych zmagań, dyskusji, zdobywania doświadczeń i obserwacji, powstały prezentacje, które przyniosły zaskakujące wnioski i rozwiązania satysfakcjonujące nawet najlepszych specjalistów. Challenge wygrała grupa GOOD WOOD/BSH pracująca pod czujnym okiem dr inż. Ireny Jałmużnej z Instytutu Marketingu i Zrównoważonego Rozwoju i pana Adama Jankowskiego z BSH, prezentując przed Jury ulepszenia w systemie produkcji i jakości.

W programie Szkoły wykładom i warsztatom towarzyszyły także atrakcje kulturalno-integracyjne. Zagraniczni studenci odbyli wycieczkę po Łodzi, obejmującą między innymi zwiedzanie Księżego Młyna, Pałacu Poznańskiego i ulicy Piotrkowskiej. Spacer przypadł na 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzięki czemu mieli też szansę zetknięcia się z tak wyjątkowym wydarzeniem, a przy tym uświadomienia sobie, jak ważne w naszym kraju są oddolne inicjatywy charytatywne. Na koniec bardzo aktywnego i bogatego w doświadczenia pobytu uczestnicy zrelaksowali się w termach w Uniejowie.

Druga edycja projektu przewidziana jest na początku lata 2023 roku.