Przedstawiamy niezwykle utalentowane młode studentki z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ, Dominikę Gibkę i Wiktorię Gerlicz. Ich naukowe i badawcze kariery nabierają właśnie imponującego tempa. Pierwsza z nich otrzymała grant badawczy w wysokości 100 tys. złotych, a praca drugiej została najwyżej oceniona w programie E2TOP dla szczególnie uzdolnionych studentów.
Poznajmy je bliżej i dowiedzmy się, które ich osiągnięcia zostały szczególnie docenione. Nie zapomnimy także o ich mentorach, dzięki którym możliwe było osiągnięcie sukcesu.
Dominika Gibka
Inż. Dominika Gibka jest absolwentką kierunku biogospodarka I stopnia, a obecnie studiuje biotechnologię II stopnia. W marcu tego roku otrzymała od firmy Biotechnika grant badawczy w wysokości 100 tys. złotych na realizację projektu „Funkcjonalny biokompozyt na bazie grzybni pleśni – produkcja, właściwości i zastosowanie”. Będzie realizowała go przez 3 semestry. Mentorką studentki jest prof. Beata Gutarowska z Katedry Biotechnologii Środowiskowej na Wydziale BiNoŻ.
Wiktoria Gerlicz
Wiktoria Gerlicz studiuje Industrial Biotechnology w Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE). Zafascynowana biotechnologią, odnajduje ją w niemal każdym elemencie swojego życia, poszukując konsorcjów mikrobiologicznych w ramach programu E2TOP, skierowanego do szczególnie uzdolnionych studentów. Jest bowiem jego laureatką – jej projekt zaprezentowany podczas wydarzenia Research Week 2023 pt. „MIKROrozwiązanie MAKROproblemu – co bakterie mogą zrobić dla świata” został najwyżej oceniony i zdobył Nagrodę JM Rektora PŁ. Mentorką Pani Wiktorii jest dr hab. inż. Aneta Białkowska, prof. PŁ z Instytutu Biotechnologii Molekularnej i Przemysłowej na Wydziale BiNoŻ.
Wywiady ze studentkami są opublikowane na stronach poniżej.