Zajęcia w Uniwersytecie Trzeciego Wieku PŁ to nie tylko wykłady historyczne czy związane z szeroko pojętą kulturą i sztuką. Są to także praktyczne działania dla profilaktyki zdrowia i bezpieczeństwa. Słuchacze mogą też uczestniczyć w spotkaniach z osobami powszechnie znanymi i niezwykle popularnymi.
O bezpieczeństwie w Radiu ESKA
Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Łodzi wraz ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku PŁ w nietypowy sposób zadbali o bezpieczeństwo seniorów w przedświątecznym okresie. Dzięki życzliwości Radia ESKA nagraliśmy wspólnie spot zwracający uwagę na zagrożenia czyhające w czasie, gdy jesteśmy zabiegani podczas zakupów przed Bożym Narodzeniem. Nagranie emitowane przez miesiąc w kilku rozgłośniach wskazywało m. in. na sposoby zabezpieczenia się przed kradzieżą na przykład podczas zakupów na rynku, czy w wielkich centrach handlowych.
Osoby starsze są szczególnie narażone na działalność przestępców, dlatego UTW PŁ regularnie organizuje spotkania informacyjno-edukacyjne z policjantami z Oddziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego. Te zajęcia pokazują postawy i zachowania mające wyeliminować lub ograniczyć zagrożenia dotykające seniorów.
Profilaktyka zdrowia
120 słuchaczy UTW PŁ wzięło udział w specjalnie dla nich zorganizowanej konferencji, poświęconej profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa, sfinansowanej ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Poruszana tematyka jest niezwykle ważna, nie tylko dla osób 60+. W podejściu do profilaktyki zdrowia osób starszych wiele się zmienia, ale sami seniorzy często nie mają gdzie zdobyć wiedzy na temat zapobiegania wypadkom i chorobom.
Wykładowcą był lekarz, który przekazywał wiedzę w sposób bardzo interesujący i przystępny. Zwracał uwagę, że często, aby zapobiec nieszczęściu, wystarczy pomyśleć o podstawach, jakimi są dobrze zorganizowane domowe otoczenie czy architektura przyjazna osobom starszym. Informacje wydane w formie nieodpłatnych publikacji na pewno przyczynią się do utrwalenia wiadomości uzyskanych przez seniorów w trakcie szkolenia.
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem
Gościem UTW PŁ był wybitny językoznawca, mistrz mowy polskiej, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, prof. Jerzy Bralczyk. Spotkanie zatytułowane Sztuka mówienia poprowadziła dyrektor UTW PŁ Agnieszka Stołecka.
Prof. Jerzy Bralczyk w sposób niezwykle zabawny podzielił się swoją ogromną wiedzą dotyczącą sztuki pięknego mówienia. W czasie rozmowy obfitującej w liczne anegdoty, cięte riposty, błyskotliwe komentarze i gry słowne, zostały poruszone tematy związane z językiem polskim i jego zmianami na przestrzeni czasu. Chętnie odpowiadał na pytania słuchaczy, rozstrzygając wątpliwości językowe. Profesor mówił także jak komunikować się pozawerbalnie, aby zostać wysłuchanym i zrozumianym. Zwrócił uwagę na rolę kontaktu wzrokowego z rozmówcą, tempa i intonacji oraz postawy mówiącego. W czasie spotkania dokonano próby analizy słowa starość oraz jego synonimów, zwracając uwagę na nieadekwatność i pretensjonalność niektórych z nich.
Prof. Jerzy Bralczyk wspomniał o swojej pasji, jaką jest kolekcjonowanie wydań Pana Tadeusza w rożnych językach świata oraz starych podręczników na temat dobrego zachowania i wysławiania się.