Przygotowania do ewaluacji

14-02-2025

 

W sali Senatu budynku Alchemium odbyło się seminarium poświęcone kluczowym aspektom ewaluacji 2022-2025, a przede wszystkim III kryterium ewaluacji. Wydarzenie zgromadziło czołowych przedstawicieli Politechniki Łódzkiej, którzy podsumowali dotychczasowe osiągnięcia i nakreślili plany na przyszłość, koncentrując się na wpływie działalności naukowej na społeczeństwo i gospodarkę.

 

 

Spotkanie zaszczycił swoją obecnością rektor, prof. Krzysztof Jóźwik. Całość wydarzenia poprowadził prorektor ds. nauki, prof. Łukasz Albrecht, który był również inicjatorem seminarium. Wśród uczestników znaleźli się prorektorzy, dziekani wydziałów, przewodniczący Rad dyscyplin w PŁ oraz członkowie rektorskiej komisji ds. ewaluacji dyscyplin.

Mężczyzna za pulpitem mównicy Prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht

foto: Marcin Szmidt

Prof. Michał Strzelecki, przewodniczący tego zespołu, przedstawił dane, które podsumowały większość okresu uwzględnianego w ewaluacji. Omówiono kryterium I, czyli poziom naukowy prowadzonej działalności naukowej, wraz z porównaniem do poprzedniej ewaluacji. Zaprezentowano, jak kształtuje się profil publikacyjny według wydawnictw w odniesieniu do PŁ oraz całego kraju. Przedstawiono również krótkie informacje na temat kryterium II (efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych) oraz kryterium III (wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki).

Mężczyzna przemawia, trzymając ręce na oparciu fotela Prof. Michał Strzelecki, przewodniczący rektorskiej komisji ds. ewaluacji dyscyplin

foto: Marcin Szmidt

Dla każdej z dyscyplin przygotowano i przedstawiono prezentację, omawiając opisy wpływów zgłoszonych w poprzedniej ewaluacji. Zaprezentowano także dowody wpływów na otoczenie społeczno-gospodarcze oraz omówiono oceny wystawione przez ekspertów, wskazując ich mocne i słabe strony. Ocena wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki opiera się na wspomnianych opisach, które udowadniają związek między prowadzonymi badaniami a funkcjonowaniem otoczenia pozaakademickiego oraz ich pozytywny wpływ na to otoczenie.

Przedstawiciele dyscyplin podzielili się swoimi planami na najbliższą ewaluację, omawiając strategie, które planują przyjąć. Porównano stan przygotowań każdej z dyscyplin z końcowymi wynikami poprzedniej ewaluacji.

Za mównicą stoi mężczyzna i przemawia do osób siedzących w sali seminaryjnej Wystapienie rektora prof. Krzysztofa Jóźwika

foto: Marcin Szmidt

Całe wydarzenie przebiegło w przyjaznej atmosferze wzajemnej życzliwości i chęci wymiany doświadczeń na końcowym etapie ewaluacji. Spotkanie było bardzo merytoryczne, a każda zaprezentowana dyscyplina wnosiła wartość, którą mamy nadzieję wykorzystać w ewaluacji PŁ za lata 2022-2025.

Zespół Centrum Danych i Analiz Strategicznych podsumował również aktualne działania w ramach przygotowań do ewaluacji, przypominając o dostępnych narzędziach i sposobach ich wykorzystania. Omówiono wprowadzone udoskonalenia i modyfikacje oraz zapowiedziano, co jeszcze zostanie udostępnione użytkownikom w najbliższym czasie, aby sprawnie i poprawnie przejść przez ten wymagający i ważny proces ewaluacji 2022-2025.