Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, rozpoczynając przemówienie nawiązał do sytuacji w Ukrainie - Społeczna odpowiedzialność uczelni to jeden z filarów misji Politechniki Łódzkiej, który nabiera obecnie szczególnego znaczenia. Wciąż jesteśmy poruszeni brutalną agresją Rosji, która zniszczyła nie tylko pokój w Europie, ale również życie i zdrowie tysięcy ludzi. Dziękuję Państwu za liczne gesty wsparcia dla narodu ukraińskiego oraz serdecznie zachęcam do nieustawania w tych działaniach. Jestem przekonany, że dzięki wspólnym wysiłkom możemy ofiarować naszym sąsiadom realną pomoc w walce ze skutkami wojny.
Z najlepszymi w Europie
Nawiązując do działań w zakresie projektów europejskich rektor powiedział - Niezmiernie cieszy fakt, że jesteśmy nie tylko cenionym partnerem, ale także inicjatorem międzynarodowych projektów. W ostatnich dniach z radością przyjęliśmy informację o zakwalifikowaniu projektu „Zrównoważone wzornictwo przemysłowe struktur tekstylnych dla kompozytów”, a także projektu „LIFE MERCURY-FREE” do finansowania w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont Europa. To pierwsze w historii programów ramowych koordynacje projektów przez Politechnikę Łódzką. Serdecznie gratuluję obu zespołom. Jestem przekonany, że ten sukces przyczyni się do ugruntowania wysokiej pozycji naszej uczelni na arenie międzynarodowej.
Jesteśmy także dumni, że dołączyliśmy do elitarnej sieci the European Consortium of Innovative Universities – ECIU, skupiającej 13, a właściwie teraz razem z nami - 14 uczelni z całego świata. Jej zasadniczym celem jest indywidualizacja ścieżek kształcenia przy ścisłej współpracy z otoczeniem biznesowym i władzami regionu. Dokładnie dzisiaj uruchomiona została strona internetowa związana z naszą obecnością w ECIU (…) Ważnym punktem dzisiejszej uroczystości będzie przemówienie przewodniczącego The European Consortium of Innovative Universities (ECIU), Màriusa Martineza, na które czekam z wielkim zainteresowaniem.
Dla zrównoważonego rozwoju
Rektor, mówiąc o inicjatywach z obszaru zrównoważonego rozwoju wspomniał m.in. - Mamy powody do satysfakcji, ponieważ jako jedna z 34 instytucji z Europy bierzemy udział w projekcie FRONTSH1P, którego budżet wynosi 19 milionów euro. Cieszy mnie, że region łódzki będzie obszarem pierwszego wdrożenia dobrych rozwiązań z zakresu „zielonych” technologii dla gospodarki. Z kolei eksperci z Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ i firma K-FLEX Łódź – Uniejów są jedynymi z Polski członkami Konsorcjum FLEXindustries. W ramach tej współpracy w 36 instytucjach z całej Europy zostaną wdrożone inteligentne systemy zapewniające mniejsze zużycie energii, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie emisji CO2.
6 maja oficjalnie dołączyliśmy do Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii w filarze Zdrowia (EIT Health), czyli niezależnego organu Komisji Europejskiej, istniejącego w strukturze programu Horyzont Europa. Realizacja projektów, które pozwalają wykorzystać innowacyjne technologie w obszarze zdrowia w służbie społeczeństwu, to kolejny krok w kierunku wypełnienia 17 priorytetów zrównoważonego rozwoju określonych w Agendzie 2030 ONZ.
Skuteczność naszych działań w tym zakresie znalazła potwierdzenie w rankingu Times Higher Education Impact Rankings, w którym awansowaliśmy do czołówki polskich uczelni, a w działaniach prowadzonych na rzecz wzrostu gospodarczego i godnej pracy zajęliśmy 1. miejsce w kraju i uplasowaliśmy się w światowym top 200.
Kształcenie
Rektor zwrócił uwagę na liczne akredytacje kierunków studiów. - Obecnie 13 kierunków na studiach pierwszego stopnia i 12 na studiach drugiego stopnia może pochwalić się pozytywną oceną Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych oraz europejskim certyfikatem EUR-ACE® Label (European Accredited Engineering Bachelor/Master Degree).
Nawiązując do rekrutacji wymienił nowe kierunki studiów, których program skrojony jest do współczesnych wyzwań rynku pracy. – Na zbliżający się rok akademicki 2022/2023 oferujemy cztery nowości: aktuariat i analiza finansowa, inżynieria ochrony środowiska, Mathematical Methods in Data Analysis oraz Future Mobility. (…)
Rektor z satysfakcją mówił o pierwszym naborze do programu E2TOP dla uzdolnionych studentów. - Wyłoniliśmy 6 laureatów, którzy pod opieką mentorów rozpoczęli już realizację profesjonalnej ścieżki rozwoju, a wkrótce podejmą naukę w najlepszych ośrodkach badawczych na świecie.
Erasmus+
- PŁ realizuje 24 projekty Erasmus+. (…) Dla całego Regionu Łódzkiego uruchamiamy centrum Erasmus Hub for Life Long Learning - unikatowe miejsce na mapie Łodzi i Polski, które będzie popularyzowało europejskie inicjatywy edukacyjne oraz ofertę programu Erasmus. Centrum będzie miejscem spotkań informacyjnych, wykładów prezentujących dobre praktyki i rezultaty projektów dla różnych grup uczących się – od uczniów, poprzez studentów i pracowników, aż po zwykłych obywateli.
(…) Uruchamiamy Welcome Point. Głównym jego zadaniem będzie przeprowadzenie nowo przybyłych do naszej uczelni pracowników naukowych i studentów przez wszystkie niezbędne formalności, a także bieżące udzielanie wsparcia informacyjnego i organizacyjnego.
Badania i współpraca
W tej części przemówienia prof. Jóźwik przywołał rozstrzygnięcie pierwszego konkursu o wspólną nagrodę rektorów Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, mówiąc - Wzrost aktywności naukowej i zastosowania wyników badań w kraju oraz na świecie to ważne dla nas cele, określone w strategii Politechniki Łódzkiej. Cieszę się, że efekty naszego systemowego wsparcia są już widoczne we wzroście liczby międzynarodowych i krajowych projektów badawczych. Aby ułatwić ich sprawne koordynowanie uruchomiliśmy specjalny moduł zarządzania projektami oraz wprowadziliśmy specjalny dodatek projektowy jako formę wsparcia finansowego. Aktualnie zarejestrowanych jest 130 wniosków projektowych.
Z satysfakcją obserwujemy także wzrost liczby wysoko punktowanych publikacji naszych pracowników i doktorantów. Aby wzmocnić oraz powiększyć dorobek naukowy badaczy z Politechniki Łódzkiej wprowadziliśmy program FACE (Fund for Academic Conference Excellence), który umożliwia dofinansowanie udziału w prestiżowych międzynarodowych konferencjach naukowych.
Nawiązując do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym rektor mówił - Ogromnie cieszy fakt, że grono członków powstałego z inicjatywy Politechniki Łódzkiej Klastra ICT Polska Centralna stale się powiększa i obecnie obejmuje 35 przedstawicieli środowisk biznesowych, akademickich oraz organizacji otoczenia biznesu.
Chciałbym podkreślić, że poszerza się także grono firm współpracujących z naszą uczelnią. Z końcem 2021 roku podjęliśmy m.in. współpracę z globalną firmą HackerU, z którą opracowujemy pierwszy na polskim rynku kompleksowy program szkoleniowy z zakresu Cloud Computing.
Nieprzecenioną zaletą uczelni technicznej jest wysoka aplikacyjność badań w firmach i przedsiębiorstwach. Nowoczesna uczelnia powinna inicjować dialog między naukowcami a otoczeniem gospodarczym, jest ważnym głosem eksperckim. Z tą myślą rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań pt. „TECHNOLOGIE JUTRA – debaty w Politechnice Łódzkiej”. Eksperci z przemysłu i uczelni odpowiadają na szereg pytań pojawiających się w nauce i biznesie XXI wieku.
Inwestycje
- Wkrótce zostanie oddany oficjalnie do użytku budynek pasywny, który będzie obiektem samowystarczalnym pod względem energetycznym. Znajdą się w nim m.in. laboratoria badawcze, pracownie dedykowane informatyce śledczej i cyberbezpieczeństwu oraz sztucznej inteligencji.
Otworzyliśmy nowoczesne Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami (…), a w Katedrze Aparatów Elektrycznych zmodernizowane pomieszczenia, w których zainstalowano sprzęt do prowadzenia badań związanych z systemami sterowania inteligentnymi budynkami.
Zostaliśmy docenieni przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które przyznało Politechnice Łódzkiej 10,5 miliona złotych na rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego uczelni. Na początku roku podpisaliśmy umowę z firmą Alstal na realizację II etapu inwestycji „Alchemium – magia chemii jutra”. Dziś możemy już obserwować prace budowlane, których efektem będzie powstanie trzech budynków z nowoczesnymi pracowniami i laboratoriami do prowadzenia zajęć i badań naukowych.
W styczniu tego roku otrzymaliśmy od Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej 11,5 mln zł na termomodernizację dwóch budynków uczelni. Pierwszy to przyszła siedziba Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego, w drugim trwają prace nad oddaniem do użytku przedszkola PŁ. (…) Już jesienią dzieci naszych pracowników i studentów rozpoczną w tym budynku pierwszy rok szkolny. (…)
EUSA
Trwa wielkie odliczanie do największego multisportowego święta akademickiego w Europie. Za niecałe 2 miesiące będziemy gościć na Politechnice Łódzkiej blisko 5 tysięcy sportowców, którzy zmierzą się aż w 19 dyscyplinach. Już teraz serdecznie zapraszam Państwa do wspólnego przeżywania sportowych emocji podczas Europejskich Igrzysk Akademickich.
Kończąc rektor prof. Krzysztof Jóźwik powiedział - Z okazji dzisiejszego święta chciałbym złożyć życzenia wszystkim, którzy są częścią naszej Uczelni – studentom, doktorantom, pracownikom, absolwentom i przyjaciołom Politechniki Łódzkiej. Życzę wielu sukcesów, odwagi w stawianiu sobie śmiałych celów oraz satysfakcji płynącej z ich realizacji.
Vivat Academia!