W historii Politechniki Łódzkiej są wyjątkowe osobowości, dzięki zaangażowaniu których uczelnia świętuje 80-lecie istnienia. Należy do nich prof. Alicja Dorabialska (1897-1975) – patronka jubileuszu.
Prof. Dorabialska była pierwszą w Polsce kobietą z tytułem profesora politechniki i pierwszą dziekan Wydziału Chemicznego PŁ, uczennicą Marii Skłodowskiej-Curie. Jest to postać inspirująca, autorytet dla pokoleń studentek i studentów. Obok imponujących osiągnięć naukowych, była doskonałą organizatorką i społeczniczką, przyczyniła się do umocnienia pozycji kobiet w nauce.
Urodziła w Sosnowcu. Studiowała w Warszawie i Moskwie. W 1922 r. Alicja Dorabialska uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim tytuł doktora chemii.
W Warszawie poznała swoją mentorkę Marię Skłodowską-Curie, rozpoczęła współpracę z nią w Instytucie Radowym w Paryżu, kontynuując studia uzupełniające. W 1928 r. habilitowała się na Politechnice Warszawskiej w dziedzinie chemii fizycznej, a w 1934 r. uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego oraz nominację na kierownika Katedry Chemii Fizycznej Politechniki Lwowskiej, zostając tam profesorem jako pierwsza kobieta. Awans wzbudził wówczas powszechne poruszenie, torując drogę kariery naukowej dla kolejnych pokoleń kobiet.
W 1945 r. przyjęła od prof. B. Stefanowskiego propozycję kierowania Wydziałem Chemicznym na tworzonej PŁ. Tym samym była pierwszą w historii uczelni kobietą na funkcji dziekana. Otrzymawszy nominację na profesora zwyczajnego, objęła Katedrę Chemii Fizycznej. Cieszyła się dużą sympatią studentów, którzy określali Ją pseudonimem „Mama”.
Naukowo zajmowała się głównie problematyką ciepła promieniowania radioizotopów, przemianami alotropowymi, korozją metali i historią chemii. Była autorką 128 publikacji – głównie z dziedziny kalorymetrii, radiochemii i chemiluminescencji.
Została odznaczona m.in. Krzyżami: Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.