„Solidarność” PŁ każdego roku organizuje atrakcyjne imprezy dla członków związku i ich pociech. Warto zwrócić uwagę na cykl warsztatów dedykowany dzieciom.
Spotkanie Poznaj miejsce pracy Mamy i Taty, Warsztaty na Wydziale Mechanicznym odbyło się po sukcesie I edycji zorganizowanej na Wydziale Chemicznym. Uczestników przywitała i wprowadziła w temat dr inż. Anna Karczemska, nasza koleżanka z Komisji Zakładowej, która zainteresowała dzieci tematem wszechświata oraz przyniesionym specjalnie na tę okazję, niezwykle ciężkim, meteorytem.
Dr inż. Dariusz Witkowski opowiedział i pokazał dzieciom jak pracuje w naszym ciele serduszko oraz zaprezentował pompy wspomagania pracy serca.
Po tym krótkim wstępie dzieci zostały podzielone na grupy wiekowe. Bardzo spodobały się przyszłym inżynierom naklejki z nazwami: Nasze Słoneczka (4-6 lat), Studenci (7-9 lat), Młodzi Naukowcy (10-13 lat). Dzieciaki uczestniczyły w trzech różnych warsztatach praktycznych.
Dr inż. Mariusz Smoczyński i dr inż. Krzysztof Surmiński z Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn pokazali młodym naukowcom stanowisko do symulacji prób zderzeniowych pojazdu przy różnych prędkościach i rodzajach zderzaków. Kolejnym doświadczeniem związanym z ruchem drogowym było zaprogramowanie sygnalizacji świetlnej dla makiety czterowlotowego prostego skrzyżowania.
W Katedrze Technologii Materiałowej i Systemów Produkcji dzieci poznały technologię wykonywania wyprasek z tworzyw sztucznych oraz odlewów w jednorazowych formach odlewniczych. Dr hab. inż. Cezary Rapiejko i Jacek Pacyniak mówili przy tym o możliwościach recyklingu wyrobów z tworzyw sztucznych oraz ze stopów metali. Zabawa z masą formierską podczas wykonywania odlewu liścia klonowego z napisem EKO TRENDY cieszyła się ogromnym zainteresowaniem naszych milusińskich. W czasie wykonywania formy w piecu topił się stop aluminium, do którego, na potwierdzenie możliwości recyklingu, dołożono puszki aluminiowe.
Mgr inż. Paulina Byczkowska i dr inż. Tomasz Warga z Instytutu Inżynierii Materiałowej zaprezentowali świat druku 3D. Dzieci, przy pomocy długopisu 3D niczym czarodziejskim ołówkiem przelewały swoje marzenia nie na papier, a w przestrzeń. Zajęcia opuszczały ze stworzonym przez siebie dziełem i wydrukowanym upominkiem.
Spotkanie zakończył pokaz makiety rakiety kosmicznej oraz quiz o kosmosie. Te atrakcje przygotowali studenci z KN Inżynierii Kosmicznej KOSMOS. Wydawało się, że dzieci są już zmęczone, ale ich niespożyta energia zaskoczyła wszystkich. Tłoczyły się, żeby być jak najbliżej pytających, widać było las rąk w górze, bo każde chciało odpowiedzieć na trudne, ale emocjonujące pytania.
Dzieci wychodziły z warsztatów pełne emocji, z wypiekami na twarzy.
Dziękujemy władzom Wydziału Mechanicznego, wspaniałym wykładowcom oraz studentom za życzliwość i pomoc w organizacji tych wyjątkowych warsztatów.