Poszukiwanie wskaźników diagnostycznych

12-04-2024

Dr inż. Paulina Gątarek z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej została wyróżniona przez Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk, otrzymując nagrodę za najlepszą rozprawę doktorską z dziedziny chemii analitycznej.

 

 

Problematyka badawcza, którą zajmuje się laureatka nagrody należy do aktualnych kierunków związanych z poszukiwaniem innowacyjnych narzędzi analitycznych w diagnostyce chorób układu nerwowego.

W zależności od fizjologii, rozwoju lub stanu patologicznego komórek czy tkanek zmienia się zestaw metabolitów, dlatego aktualnie silnie rozwijającą się dziedziną badań jest metabolomika. Badania metabolomiczne umożliwiają prognozowanie przebiegu choroby, wczesną diagnozę przez zidentyfikowanie markerów predykcyjnych, hamowanie rozwoju choroby czy wybór i dopasowanie najefektywniejszej suplementacji i leczenia. W badaniach tych istotne jest zastosowanie czułych, selektywnych i komplementarnych technik analitycznych, aby możliwe było oznaczenie metabolitów o różnych właściwościach fizykochemicznych.

Dr inż. Paulina Gątarek Dr inż. Paulina Gątarek

foto: arch. prywatne

Głównym nurtem badań prowadzonych przez dr inż. Paulinę Gątarek w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej jest wykorzystanie technik chromatograficznych do oznaczania oraz identyfikacji wybranych metabolitów w płynach ustrojowych dzieci cierpiących na autyzm oraz pacjentów z chorobą Parkinsona (PD).

Celem tych badań jest poszukiwanie nowych wskaźników diagnostycznych i prognostycznych z zastosowaniem różnych podejść biostatystycznych. Dodatkowo badaczka podjęła również próbę oceny zaburzeń metabolicznych oraz wpływu stosowanej suplementacji na stężenia określonych metabolitów czy stopień nasilenia występujących objawów chorobowych.

Badania prowadzone były we współpracy z lekarzami i specjalistami z Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula w Łodzi oraz lekarzami z Kliniki Neurologii i Udarów Mózgu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej (WAM) – Centralny Szpital Weteranów w Łodzi.

To właśnie te obszary zainteresowań naukowych stanowiły podstawę w przygotowaniu nagrodzonej rozprawy doktorskiej pt. „Oznaczanie wybranych metabolitów w płynach ustrojowych z wykorzystaniem technik chromatograficznych”. Promotorem doktoratu była prof. Joanna Kałużna-Czaplińska, natomiast recenzentami prof. dr hab. Renata Gadzała-Kopciuch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr hab. Magdalena Biesaga z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr inż. Paulina Gątarek jest współautorem 20 publikacji w czasopismach z bazy JCR oraz trzech monografii - w tym jeden rozdział w monografii anglojęzycznej wydanej przez wydawnictwo Springer Nature. Ponadto, wyniki swoich prac prezentowała na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Na realizację badań otrzymała dwukrotnie granty wydziałowe z Funduszu Młodych Naukowców.