Popkultura przełomu wieków

20-06-2018

Prace plastyczne Studenckiego Koła Naukowego Designer, przedstawiające interpretacje trendów z końca lat 90. i początku tego wieku, zostały w tym roku zaprezentowane w CH-R Sukcesja. Studenci z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów z przytupem rozpoczęli piątą edycję Retrospekcji.

To flagowe wydarzenie Koła, przyciągnęło w tym roku wielu zainteresowanych. Śmiało można powiedzieć, że frekwencja była adekwatna do wysiłku i pracy włożonej w przygotowanie imprezy.

Powrót do minionej mody Powrót do minionej mody

 

Wystawę Retrospekcja Milenium otworzyła Karolina Janusz, przewodnicząca SKN Designer. Wraz z ciepłym powitaniem przedstawiła idee stojące za poszczególnymi elementami wydarzenia. Składały się na nie wystawa plakatów i tkanin drukowanych oraz pokaz mody. Całości dopełniała instalacja, stworzona z pomalowanej folii i 10 starych monitorów, wśród których niepokojąco pomrugiwał jeden działający ekran. Motyw beztroski, kiczowatego blichtru, frywolnych obyczajów, wszechobecnej komputeryzacji - wzięty w nawias i potraktowany z przymrużeniem oka – został zestawiony z sentymentem, czyli reinterpretacjami filmów czy przebojów muzycznych z epoki.

Wystawa plakatów Wystawa plakatów

 

Odbiór zaprezentowanych prac ułatwił, i umilił zarazem, wykład dr inż. Marii Cybulskiej. Przeniosła ona słuchaczy w istną podróż w czasie, zahaczając o tematy kulturowe, modowe i rozrywkowe, nie pomijając zagadnień trudnych, takich jak wzrastające zanieczyszczenie środowiska i problemy cywilizacyjne. Jej opowieść doskonale wpisała się w klimat Retrospekcji Milenium, ponieważ tegoroczna odsłona wydarzenia skupiła się na kontrastach.

 

Podsumowując, wrażeń nie brakowało. Wiszące ponad ziemią kilkumetrowe tkaniny oraz korytarz plakatów cieszyły oczy obserwatorów. Różnorodność stylów i punktów widzenia twórców były zauważalne także w projektach strojów. Modelki odziane w krzykliwe kreacje codziennie lub sportowe, uzupełnione zaprojektowanymi przez członków koła napisami, zjeżdżały w kierunku widowni ruchomymi schodami. Takie widowisko żal było ominąć!

 

Projekty były wspierane przez wykładowców: dr Annę Szumigaj-Badziak i prof. Dariusza Chojnackiego – komunikacja wizualna, dr Dorotę Taranek – projektowanie tekstyliów, oraz dr Małgorzatę Łukawską – projektowanie ubioru.

 

 

 

Lista projektantów:

UBIÓR: Klaudia Badowska, Justyna Bendkowska, Karolina Burakowska, Martyna Błażejowska, Sara Chrulenko, Anna Czapińska, Maja Hrycajewska, Aleksandra Jędruch, Nina Płócienniczak, Dominika Smagur, Dorota Sobierajczyk, Agata Świątek

TKANINA: Karolina Janusz, Karolina Okoń, Dagmara Serek, Milena Stachura, Karolina Tomaszewska

PLAKATY: Justyna Bendkowska, Justyna Długosz, Karolina Janusz, Natalia Nowak, Dagmara Serek, Milena Stachura, Martyna Staniec, Karolina Tomaszewska, Dominik Woźniak, Paulina Zarzycka