Olejki eteryczne – co trzeba o nich wiedzieć

25-01-2021

W produktach do pielęgnacji skóry, nie tylko samych dłoni, można wykorzystać także olejki eteryczne. Należy jednak pamiętać, że pod tą nazwą kryje się ściśle określona grupa surowców.

Warto przypomnieć ich definicję. Zgodnie z wytycznymi IFRA (International Fragrance Association) pod pojęciem olejku eterycznego rozumiemy mieszaninę wtórnych metabolitów roślin, pozyskiwaną z różnych ich części, na drodze destylacji z parą wodną. Wyjątek stanowią owoce cytrusowe, z których wydziela się tego typu surowce poprzez wyciskanie ich owocni.

Komponenty te cechują się licznymi właściwościami terapeutycznymi, antyoksydacyjnymi, a także mają szerokie spektrum aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Znane są takie, które wykazują także działanie antywirusowe np. olejek drzewa herbacianego (Melaleuca Alternifolia Leaf Oil), czy należące do grupy tzw. olejków australijskich manuka (Leptospermum Scoparium Leaf Oil) i  kanuka (Kunzea Ericoides Leaf Oil).

Przy stosowaniu olejków eterycznych trzeba pamiętać, że ze względu na ich bardzo dużą aktywność powinny być używane w postaci rozcieńczonej. W żadnym przypadku nie można ich stosować w czystej formie. I tak na przykład, kiedy są stosowane bezpośrednio na skórę, ich ilość nie powinna przekroczyć 30 do 60 kropli na 100 ml nośnika. Warto także sprawdzić wcześniej, czy nie jesteśmy na konkretny olejek uczuleni.

Co istotne, przy zakupie olejków eterycznych powinno się zachować dużą ostrożność. Istotna jest tu ich etykieta i pojawiające się na niej informacje. Oryginalne surowce muszą posiadać nazwę, w tym również botaniczną rośliny, z której zostały otrzymane.

Należy zwrócić uwagę również na fakt, iż olejki dobrej jakości na ogół nie są tanie. Z tego powodu niektóre z nich są rozcieńczane olejami roślinnymi lub alkoholem i w tej postaci sprzedawane. Mogą to być także układy syntetyczne, wyłącznie zapachem imitujące prawdziwy olejek eteryczny. Czasami pojawia się określenie „naturalny olejek eteryczny” i to już budzi niepokój, ponieważ każdy olejek eteryczny, zgodny z podaną definicją jest pochodzenia naturalnego. Warto zatem kupować je w pewnych źródłach.

Warto także podkreślić, że olejek eteryczny to nie jest to samo co olej. Nazwy te często traktowane są zamiennie, tymczasem są to zupełnie różne surowce, pełniące w kosmetykach bardzo różne funkcje. Niejednokrotnie słyszymy w reklamach, jakim efektywnym składnikiem produktu jest np. olejek jojoba. Niestety, taki surowiec nie istnieje, a w kosmetyce wykorzystywany jest wyłącznie olej jojoba. Surowiec ten ze względu na postać i właściwości najczęściej jest tak klasyfikowany, nawet w literaturze kosmetycznej, a co ciekawe to nie jest olej, ale jedyny stosowany w kosmetyce ciekły wosk. Warto o tych różnicach pamiętać. O ile oleje występują w składzie kosmetyków w znacznych ilościach, o tyle zawartość olejków jest zwykle mała, wynosząca poniżej 1 proc.