O postępach w projekcie HIPERION

20-05-2022

Po 30 miesiącach realizacji partnerzy projektu Hiperion (akronim od Hybrid Photovoltaics for Efficiency Record using Integrated Optical techNology) spotkali się na Politechnice Łódzkiej. Celem była ocena postępu prac na rok przed jego zakończeniem.

 

 

General Assembly i sesje robocze trwały dwa dni. W spotkaniu wzięło udział 25 wykonawców projektu (17 osobiście i 8 na platformie Webex).

W pierwszym dniu odbyły się wewnętrzne prezentacje w poszczególnych grupach roboczych, w drugim prezentacje w obecności Project Officer, koordynatora projektu Hiperion z Brukseli.

Projekt Hiperion (w tłumaczeniu na polski Hybrydowe ogniwa fotowoltaiczne o rekordowej sprawności przy zastosowaniu zintegrowanej technologii optycznej) jest realizowany w Politechnice Łódzkiej przez zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Projekt dotyczy zbudowania pilotażowej instalacji paneli fotowoltaicznych, w której zastosowana jest technologia optycznego mikro-śledzenia soczewkującego światło słoneczne na panelach słonecznych. Technologia ta osiąga wydajność 29 proc., co jest znacznie powyżej wydajności standardowych paneli fotowoltaicznych (PV) wynoszącej od 18 do 20 proc.

- Hiperion jest ambitnym projektem polegającym na rozwoju przełomowej technologii w obszarze wysokoskoncentrowanej fotowoltaiki. Realizacja projektu wzmocni konkurencyjność unijnego sektora energii słonecznej w segmencie wysokowydajnych technologii energetycznych - stwierdził Jacques Lavrat, naukowy koordynator projektu ze szwajcarskiego centrum badawczo-rozwojowego CSEM (Center for Electronics and Microtechnology).

W projekcie powstały już 3 generacje paneli Hiperion (GEN0, GEN1 i GEN2). Testy ostatniej z nich wykazały znakomite cechy paneli pod względem niezawodności, łatwości produkcji, wydajności i kosztów. Pierwszy moduł GEN2 został zbudowany w grudniu 2021 roku, a w pierwszym kwartale 2022 roku rozpoczął się montaż większych partii. Kolejnym krokiem będzie monitorowanie modułów w różnych wybranych lokalizacjach pilotażowych w Portugalii, Chile i Szwajcarii.

Rolą naszego zespołu z Katedry Inżynierii Środowiska PŁ jest określenie efektów środowiskowych związanych z produkcją i działaniem paneli, w tym określenie środowiskowego czasu zwrotu (environmental payback time), czyli czasu po którym czysta energia produkowana przez panele zrekompensuje nakłady środowiskowe poniesione na ich budowę.

Seminarium, które po raz pierwszy zagościło u jedynego partnera z Polski zakończyło się wizytą w wybranych laboratoriach Politechniki Łódzkiej. Goście odwiedzili Laboratorium Plazmy kierowane przez prof. Hannę Kierzkowską-Pawlak z WIPOŚ i Laboratorium Technologii Grafenowych prof. Łukasza Kaczmarka na Wydziale Mechanicznym.