Nowy profesor w Instytucie Architektury Tekstyliów

01-09-2023

Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł profesora sztuki dr. hab. Piotrowi Mastalerzowi z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ, w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Prof. Piotr Mastalerz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Pracę magisterską z wyróżnieniem obronił w 1993 r. W 2001 r. w łódzkiej ASP uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, a w 2010 r. tytuł doktora habilitowanego.

Prof. Piotr Mastalerz Prof. Piotr Mastalerz

foto: arch. prywatne

Od początku swoją karierę zawodową związał z Politechniką Łódzką, zostając asystentem w nowo powstałej Katedrze Architektury Tekstyliów PŁ. Jest współtwórcą powstawania kolejnych etapów rozwoju jednostki funkcjonującej obecnie jako Instytut Architektury Tekstyliów i kierunku studiów wzornictwo.

Zainteresowania prof. Mastalerza koncentrują się wokół malarstwa sztalugowego, unikatowych form drukarskich na tkaninie a także obiektów przestrzennych. Głównym celem dociekań jest poszukiwanie odpowiedniej formy przekazu wizualnego prowokującego odbiorcę do wyciszenia i koncentracji wokół zagadnień egzystencjalnych. Prof. Mastalerz wypracował własny język wypowiedzi, który jest rozpoznawalny i e doceniany przez środowisko twórców, krytyków i odbiorców. Jego dorobek artystyczny obejmuje 30 wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie oraz udział w 78 prezentacjach zbiorowych. Kilkukrotnie był nagradzany i wyróżniany na krajowych i międzynarodowych konkursach plastycznych.

Poza pracą artystyczną zajmuje się działalnością publicystyczną i popularyzującą sztukę. Jest również kuratorem galerii sztuki „Politechnika” funkcjonującej od wielu lat na Wydziale Chemii PŁ.

Był promotorem jednego przewodu doktorskiego i recenzentem wielu prac doktorskich w uczelniach artystycznych. Był uczestnikiem wielu konferencji naukowych z pogranicza sztuki i nauk dotyczących komunikacji społecznej, na których wygłaszał autorskie wykłady dotyczące teorii sztuk wizualnych.

Prywatnie drugą jego pasją jest muzyka, którą zajmował się przez szereg lat jako czynny instrumentalista oraz wszelka aktywność związana ze sportem.