Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 dla studentów Centrum Kształcenia Międzynarodowego odbyła się w nowym gmachu Wydziału Chemicznego PŁ. Swą obecnością zaszczycili ją wyjątkowi goście.
Jak zawsze w IFE, rozpoczęcie roku akademickiego to nie tylko najważniejszy punkt programu, czyli immatrykulacja nowo przyjętych studentów, których w semestrze zimowych na oba stopnie kształcenia przyjęto ponad 300. To również podniosłe chwile pełne wzruszeń.
Podczas uroczystości, która dzięki uprzejmości dziekan Wydziału Chemicznego – prof. Małgorzaty Iwony Szynkowskiej-Jóźwik odbyła się w nowo oddanym gmachu „Alchemium – magia chemii jutra”, rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik wraz z dyrektor CWM, dr inż. Dorotą Piotrowską, prof. PŁ uroczyście pożegnali dr. inż. Tomasza Saryusz-Wolskiego, odchodzącego z uczelni założyciela i wieloletniego dyrektora IFE. Dr inż. Saryusz-Wolski otrzymał pamiątkowy medal z dedykacją, przedstawiający budynek dawnego rektoratu PŁ. To pożegnanie poprzedziła projekcja filmu na temat historii i rozwoju IFE. Film stworzony został niemal 5 lat temu z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Centrum Kształcenia Międzynarodowego.
Podziękowanie dr. Wolskiemu nie było jedynym tego wieczoru. Podczas pandemii wielu znakomitych wykładowców IFE rozstało się z Centrum lub przeszło na emeryturę. W podziękowaniu za ich wieloletnie zasługi i serce włożone w tworzenie IFE, otrzymali oni numerowane grafiki ukazujące połączenie dwóch budynków Centrum – obecnego, przy ul. Żwirki 36 oraz dawnego, znajdującego się przy ul. Skorupki. Nie wszyscy z zaproszonych gości mieli możliwość osobistego odbioru podziękowań. Wydarzenie zaszczycili dr inż. Piotr Górski z Instytutu Fizyki PŁ, dr inż. Ewa Marciniak, prof. PŁ – wieloletnia prodziekan wydziału FTIMS ds. IFE oraz dr hab. inż. Jerzy Mrozowski z Wydziału Mechanicznego PŁ.
Tegoroczny wykład inauguracyjny na temat znaczenia jedności Europy wygłosił przybyły specjalnie na uroczystość Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce – Jego Ekscelencja Paul Schmit.
Podczas inauguracji nie zabrakło tradycyjnego punktu programu, jakim co roku jest otwarcie kolejnej edycji Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera. W tym roku akademickim adepci FAMI już po raz piąty przejdą przez cykl zajęć językowych oraz warsztatów prowadzonych metodą Design Thinking, których efektem będą nietuzinkowe, grupowe projekty o tematyce związanej z miastem i regionem.
Dzięki uprzejmości Centrum Multimedialnego PŁ, tegoroczna inauguracja roku w IFE była transmitowana na żywo w sieci. Zapis transmisji obejrzeć można na kanale Politechniki Łódzkiej w serwisie YouTube.