Nowe audytorium na Wydziale BAIŚ

26-09-2023

Na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej otwarto nowoczesne audytorium projektowania konstrukcji stalowych. Jest to efekt współpracy Katedry Mechaniki Konstrukcji z firmą Rex-Bud Budownictwo, specjalizującą się w generalnym wykonawstwie inwestycji przemysłowych, magazynowych i handlowych.

 

 

Na uroczystym otwarciu kierownik Katedry prof. Jarosław Jędrysiak powitał prorektora dr. hab. inż. Andrzeja Romanowskiego, prof. PŁ, wiceprezydenta m. Łodzi Adama Pustelnika, współwłaściciela grupy Rex-Bud Budownictwo Dominika Karczewskiego oraz władze dziekańskie Wydziału BAIŚ.

Przecięcie wstęgi Przecięcie wstęgi

foto: Jacek Szabela

Dzięki pomocy firmy Rex-Bud Budownictwo studenci Wydziału uczyć się będą konstrukcji stalowych w nowej, funkcjonalnej sali, a praktycznie na każdych zajęciach przy omawianych zagadnieniach nauczyciele będą mogli użyć eksponatów pokazujących rzeczywiste rozwiązania konstrukcyjne. Wszystko pod hasłem „Rex-Bud. Buduj z Nami swoją przyszłość.”

W audytorium zainstalowano wiele eksponatów pokazowych i pomocy dydaktycznych. Wśród nich znalazła się między innymi pełnoskalowa siedmiometrowa rama portalowa, dzięki czemu studenci będą mogli z bliska obejrzeć m.in. omawiane w trakcie zajęć konstruowanie węzłów w ramach portalowych, w narożu i w kalenicy.

Kolejnym elementem jest eksponat z czterema podstawowymi rodzajami połączeń pomiędzy belkami i słupami przestrzennych układów ramowych stosowanych w konstrukcjach stalowych – są to różnego rodzaju połączenia śrubowe doczołowe, śrubowe zakładkowe, spawane, itp.

Elementy wyposażenia sali Elementy wyposażenia sali

foto: Jacek Szabela

Nad tablicą zamontowano przykładowe podręcznikowe rozwiązanie oparcia płatwi zimnogiętych na ryglach dwuteowych, o których studenci uczą się na II stopniu studiów.

Pojawiły się również modele węzłów kratownicowych (z pasem z dwuteownika oraz z profilu zamkniętego), typowe rozwiązania połączenia stężeń prętowych, itp.

Uzupełnieniem całości jest regał z drobniejszymi pomocami dydaktycznymi, takimi jak śruby, wkręty, fragmenty płyt warstwowych.

W ramach remontu naprawiono i wzmocniono istniejącą posadzkę – wykorzystano w tym celu nowoczesne materiały, takie jak żywice polimerowe czy maty z włókien szklanych. Położono nową instalację elektryczną, odnowiono powierzchnie ścian i sufitu oraz wyposażono audytorium w nowe meble.

Przeprowadzony remont pozwoli na komfortowe użytkowanie audytorium przez wiele kolejnych lat, z kolei bogate wyposażenie ekspozycyjne pozwoli na bardziej bezpośrednie zapoznanie się z obszarem projektowania konstrukcji stalowych.