Nagrodzony platynowym medalem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2019 wynalazek „Sposób usuwania chloru z mieszanin gazowych, zwłaszcza z gazów odlotowych i spalin powstających w procesach termicznego i termokatalitycznego rozkładu związków organicznych zawierających chlor” jest w trakcie patentowania. Wniosek został wniesiony do Urzędu Patentowego RP w sierpniu 2019 r.
Nie ujawniając szczegółów możemy przekazać kilka informacji na temat zaproponowanego rozwiązania.
Chlor (Cl2) jest pierwiastkiem stosowanym w ogromnej skali w przemyśle chemicznym, a także składnikiem spalin powstających m.in. w spalarniach odpadów niebezpiecznych i komunalnych. Pierwiastek ten, o charakterystycznym duszącym zapachu, jest wysoce toksyczny, a także korozyjny dla środowiska technicznego. Negatywnie oddziałuje na detektory elektrochemiczne będące elementem aparatury kontrolno-pomiarowej monitorującej procesy technologiczne w przemyśle, w tym spalania.
Celem badań twórców nagrodzonego rozwiązania jest zapobieganie przedwczesnemu zużywaniu się i awariom detektorów w automatycznych analizatorach gazu. Zespół naukowców z PŁ proponuje do usuwania chloru ze spalin zastosowanie wybranych węgli aktywnych niemodyfikowanych, tj. nie nasyconych uprzednio związkami wiążącymi chlor. Przedmiotem badań były komercyjne, niemodyfikowane węgle ziarniste oraz wytłaczane, w większości produkcji polskiej. Dotychczas były one polecane do oczyszczania wody, alkoholi, usuwania siarkowodoru lub lotnych związków organicznych. Autorzy patentowanego rozwiązania stwierdzili, że węgle te mogą być z powodzeniem zastosowane jako wkłady zabezpieczające sondy automatycznych analizatorów gazu.
Zaproponowane rozwiązanie zapewnia wysoką skuteczność procesu oczyszczania gazów z chloru. Jednocześnie wyeliminowany został główny mankament tego procesu, czyli powstawanie ciekłych odpadów lub ścieków.