Prezydent RP, postanowieniem z 28 września, nadał dr. hab. inż. Mariuszowi Wójcikowi z Wydziału Chemicznego tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. Naukowiec kieruje zespołem fizyki/chemii obliczeniowej w Międzyresortowym Instytucie Techniki Radiacyjnej.
Mariusz Wójcik ukończył fizykę na Wydziale Fizyki Technicznej Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ w 1986 r. Po studiach rozpoczął pracę w Międzyresortowym Instytucie Techniki Radiacyjnej na Wydziale Chemicznym.
W latach 1996 oraz 1997-99 przebywał na stażach podoktorskich w National Institute of Materials and Chemical Research w Tsukubie (Japonia). Nawiązaną tam kontakty naukowe utrzymuje do dziś. W roku 2012 pracował również w Radiation Laboratory na Uniwersytecie Notre Dame (USA).
Zainteresowania naukowe prof. Wójcika związane są z modelowaniem różnorodnych procesów fizykochemicznych przy użyciu metod obliczeniowych, w tym szczególnie symulacji komputerowych. Jego prace dotyczą głównie procesów o charakterze stochastycznym, m.in. reakcji kontrolowanych dyfuzyjnie, w tym również zachodzących z udziałem tzw. super- lub subdyfuzji.
Szczególnie istotne wyniki uzyskał w badaniach rekombinacji elektronów i dziur w organicznych ogniwach fotowoltaicznych, jak również rekombinacji elektronów i jonów w detektorach promieniowania. Opracowany przez niego model transportu i reakcji elektronów w skroplonym argonie spotkał się z zainteresowaniem światowych ośrodków, czego wynikiem były zaproszenia do współpracy z Fermi National Accelerator Laboratory (USA), czy też Princeton University (USA).
Prof. Wójcik jest członkiem międzynarodowych grup badawczych DarkSide i The Global Argon Dark Matter Collaboration, których zadaniem jest konstrukcja ogromnych detektorów promieniowania kosmicznego i ich wykorzystanie do ostatecznego wyjaśnienia natury tzw. ciemnej materii.
Dorobek naukowy obejmuje 50 publikacji, w większości w wysoko notowanych czasopismach z listy JCR. Jego prace mają ponad 700 cytowań. Był kierownikiem trzech projektów badawczych finansowanych przez KBN, MNiSW i NCN. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Jego główną pozanaukową pasją jest bieganie. Ukończył 8 maratonów. Uwielbia też wakacje z rodziną, najczęściej są to samochodowe eskapady po Europie.