Projekt Enhancing the user uptake of Land Cover / Land Use information derived from the integration of Copernicus services and national databases - InCoNaDa (Zwiększenie wykorzystania informacji o pokryciu terenu i użytkowaniu ziemi pochodzącej z integracji danych i usług programu Copernicus i krajowych baz danych) uzyskał finansowanie w konkursie POLNOR2019 ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG. Wezmą w nim udział pracownicy Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ.
Jak ogłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie przyznano 38 wnioskom projektowym. Do udziału w konsorcjum projektu InCoNaDa została zaproszona przez Instytut Geodezji i Kartografii (IGIK) w Warszawie dr inż. arch. Monika Cysek-Pawlak z Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ.
Zwycięski wniosek został przygotowany w konsorcjum z partnerem międzynarodowym - Norwegian Institute of Bioeconomy Research (Norsk Institutt for Bioøkonomi), Instytutem Ochrony Środowiska – PIB oraz polską spółką Eversis sp z o.o. Liderem projektu jest kierownik Centrum Geomatyki Stosowanej w IGIK dr hab. inż. Agata Hościło. Kierownikiem projektu na PŁ jest dr inż. arch. Monika Cysek-Pawlak, która realizuje projekt z mgr inż. Jakubem Misiakiem. Projekt InCoNaDa rozpocznie się 1 października 2020 r. i potrwa 3 lata.
Część projektu za którą są odpowiedzialni naukowcy z PŁ dotyczy możliwości wykorzystania danych satelitarnych oraz produktów programu Copernicus do monitorowania przestrzeni miejskiej oraz obszarów podmiejskich w kontekście pokrycia terenu i użytkowania gruntów oraz zachodzących zmian.
W ramach realizowanego projektu naukowcy będą zwracać szczególną uwagę na wykorzystanie narzędzi GIS, danych satelitarnych oraz dostępnych produktów programu Copernicus (np.: Urban Atlas, szczegółowe warstwy terenów nieprzepuszczalnych czy terenów zadrzewionych) do szacowania powierzchni biologicznie czynnej, oceny zmian w powierzchni biologicznie czynnej i dostępności do terenów zielonych w obliczu postępujących zmian klimatu czy jakości życia. Będą m.in. oceniać przydatność produktów programu Copernicus, map pokrycia terenu powstałych w efekcie automatycznej klasyfikacji zdjęć satelitarnych z stellity Sentinel-2 oraz szczegółowych baz danych dotyczących pokrycia tereny i użytkowania ziemi powstałych poprzez integrację danych Copernicus z krajowymi bazami danych w planowaniu przestrzennym.
W ramach projektu powstaną publikacje dotyczące m.in.
- potrzeb planowania urbanistycznego i przestrzennego w odniesieniu do informacji geoprzestrzennych o pokryciu terenu i użytkowaniu ziemi w Polsce i Norwegii,
- zastosowania i możliwości wykorzystania danych satelitarnych w planowaniu przestrzennym,
- wykorzystania aplikacji internetowej i szczegółowych baz danych opracowanych w ramach projektu dla potrzeb planowania przestrzennego.