Międzynarodowy warsztat PiCoDe

18-10-2021

Czy przez dwa tygodnie, nie znający się wcześniej, międzynarodowy zespół projektantów z różnych dziedzin jest w stanie wykreować pomysły i zrealizować prototyp nowego produktu? Okazuje się że tak. W galerii Pop'n'art pokazano dwa nowe produkty, promujące przy okazji Łódź. Stworzył je zespół warsztatowy działający w ramach projektu Erasmus+ „Project – Product – Promotion. International Collective for Design”, który pracował intensywnie na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.

 

 

W spotkaniu prezentującym rezultat pracy udział wzięli: lider projektu dr Marta Miaskowska wraz z czterema studentkami wzornictwa PŁ oraz wykładowcy i studenci uczelni partnerskich z Portugalii, Turcji i gościnnie z USA. Wystawę koordynowała dr hab. Katarzyna Zimna, prof. PŁ.

Projekt żakardowego ponczo Projekt żakardowego ponczo

foto: PiCoDe

Efektami pierwszego warsztatu są prototypy produktów wykonanych w technice żakardu i haftu. W połączeniu z mediami interaktywnymi mogą one zostać wykorzystane do promocji Łodzi - miasta przemysłu włókienniczego, designu i filmu. Dwunastoosobowy zespół PiCoDe opracował koncepcję interaktywnej mapy łódzkich murali połączonej z aplikacją oraz produktu pod nazwą „Pokino” – żakardowego ponczo z elementami haftu cyfrowego, nawiązującego do scen z kultowych polskich filmów.

Najważniejszym celem projektu, który będzie kontynuowany podczas warsztatów w Turcji i w Portugalii, jest opracowanie pomysłu na nową metodę kształcenia i uczenia się opartą na kolektywnej współpracy projektantów z różnych twórczych specjalizacji. PiCoDe ma przygotować przyszłych absolwentów kierunków artystycznych i projektowych do wejścia na rynek pracy oraz do interdyscyplinarnych działań twórczych. W trakcie warsztatów studenci mogą rozwinąć swoje kompetencje jako profesjonalni projektanci w bezpiecznych edukacyjnych warunkach. Założeniem jest działanie kolektywne, rola studentów jako liderów, presja czasu i korzystanie z lokalnych zasobów – materiałów, technologii i inspiracji.

Logo Erasmus+ Logo Erasmus+

Uczestnicy warsztatów:

Politechnika Łódzka - studenci wzornictwa Barbara Florczyk, Aleksandra Kosztowniak, Julia Lewik, Julia Niedbał i tutor Marta Miaskowska,

Centro De Investigacao E Formacao Em Artes E Design LDA, Portugalia: studenci Guilherme Matos, Marta Vieira oraz tutorzy Jeremy Hugh Aston i Marta Varzim Miranda,

Eskisehir Osmangazi Universitesi, Turcja: studentka Aslı Çetin z opiekunką Bilge Kinam,

College for Creative Studies, USA: Melanie McClintock.

Projekt jest finansowany z programu Erasmus+.

https://picode.p.lodz.pl/