Mechaton 2024

17-12-2024

III edycja Mechatonu, która odbyła się w dniach 11-13 grudnia, zgromadziła utalentowanych studentów Wydziału Mechanicznego z różnych kierunków i wszystkich semestrów.

 

 

Studenci połączyli siły, tworząc zespoły, których zadaniem było rozwiązanie wyzwania postawionego przez firmę COMMON S.A. Jest to krajowy prekursor oraz jeden z wiodących na świecie producentów najwyższej klasy sprzętu metrologicznego, służącego do opomiarowania przepływu gazu w celach rozliczeniowych i technologicznych.

Inżynierskie zadnie

Na rozwiązanie konkretnego problemu inżynierskiego studenci mieli 48 godzin. Był to czas, aby wykazać się umiejętnościami w zakresie projektowania, analizy i wdrażania rozwiązań technicznych. Postawionym przez firmę wyzwaniem było opracowanie systemu smarowania gazomierza turbinowego.

Wystapienie w czasie seminarium Dawka wiedzy od specjalistów w czasie drugiego dnia Mechatonu

W obecnych czasach, gdy wszystko zmienia się w zawrotnym tempie, kluczowe znaczenie mają umiejętność współpracy, kreatywność oraz zdolność do rozwiązywania problemów. Nasz konkurs stwarza studentom możliwość zmierzenia się z wyzwaniami, które stają przed współczesnym przemysłem. Wierzymy, że takie doświadczenia są nieocenione w przygotowaniu młodych ludzi do przyszłej kariery zawodowej. Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć ich w tym procesie.

- Każdy uczestnik konkursu MECHATON 2024 przyczynił się do sukcesu tego wydarzenia. Wyróżnienia zdobyte przez studentów są dowodem ich ciężkiej pracy i potwierdzeniem wysokiego poziomu edukacji oferowanej na naszej uczelni i wydziale. Jesteśmy niezwykle dumni, że nasze środowisko akademickie kształtuje tak utalentowanych i ambitnych ludzi. Zdobywanie doświadczenia to proces trwający całe życie. Każde nowe wyzwanie i każda aktywność, w której uczestniczymy, przyczyniają się do naszego rozwoju

- mówi prof. Jacek Sawicki, dziekan Wydziału Mechanicznego PŁ.

 

Podziękowania organizatorów dla firmy W czasie finału: dziekan prof. Jacek Sawicki dziękuje prezesowi firmy COMMON Jarosławowi Stasiakowi

Zaangażowanie w pracę

Od samego początku konkursu Mechaton 2024 panowała niezwykła atmosfera entuzjazmu i zaangażowania. Doskonała organizacja wydarzenia sprawiła, że każdy uczestnik czuł się komfortowo. Organizatorzy zadbali o każdy detal, oferując wsparcie i pomoc w razie potrzeby. Przerwy między sesjami były doskonałą okazją do nieformalnych rozmów, sprzyjających nawiązywaniu nowych kontaktów oraz inspirującym dyskusjom.

Jury oceniało przedstawione rozwiązania pod kątem nowatorstwa, aplikacyjności, trwałości oraz sposobu prezentacji.

Przewodniczący Jury, dr inż. Jacek Świniarski z Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji, podkreślił jak trudnym zadaniem był wybór zwycięzców

- Miałem kolejną okazję przekonać się, że pomysłowość naszych studentów zasługuje na najwyższe uznanie. Wszystkie prezentacje ukazały ich ogromne zaangażowanie i pasję w realizacji zadania konkursowego. W kuluarach usłyszałem, że mimo niewielkiej ilości snu i ciężkiej pracy, zadanie konkursowe przygotowane przez firmę Common sprawiło im ogromną frajdę i dało wiele satysfakcji.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej wyjątkowej inicjatywie, która wspiera rozwój innowacyjnych pomysłów i projektów wśród młodych talentów. Wyrazy wdzięczności kierujemy do firmy COMMON S.A. oraz całego zespołu zaangażowanego w wydarzenie za współorganizację, ufundowanie atrakcyjnych nagród, wsparcie merytoryczne i stworzenie wspaniałej atmosfery współpracy.

Szczególne podziękowania składamy organizatorom: dr. Bartłomiejowi Zagrodnemu i prof. Tomaszowi Szymczakowi z Wydziału Mechanicznego.

Gratulujemy wszystkim zespołom ukończenia rywalizacji!

Zespół, który zajął I miejsce Zespół, który zajął I miejsce
Zespół, który zajął II miejce z dziekanem Wydziału Mechanicznego i prezesem firmy COMMON Zespół, który zajął II miejce z dziekanem Wydziału Mechanicznego i prezesem firmy COMMON
Zespół, który zajął III miejsce Zespół, który zajął III miejsce

Laureaci

Finał konkursu odbył 13 grudnia podczas którego zaprezentowano innowacyjne rozwiązanie zgłoszone przez zwycięskie zespoły.

  • I miejsce zajął zespół „Wykorbione ósemki” w składzie: Stanisław Janiak, Amelia Kiełbasińska, Jakub Michalski, Piotr Owczarek, Rafał Parfieniuk (wszyscy studiują na kierunku automatyka i robotyka).
  • II miejsce zajął zespół „Delta szwadron super cool komando wilków alfa” w składzie: Damian Adamczyk, Filip Frączkowski, Agnieszka Gręda, Wojciech Walendzik, Szymon Żurawski (studenci kierunków automatyka i robotyka oraz energetyka).
  • III miejsce zajął zespół „Ekipa SKND3D” w składzie: Witold Borkowski, Mikołaj Mizgała, Gracjan Rybiński, Miłosz Ugorny, Jakub Wiśniewski (wszyscy studiują na kierunku automatyka i robotyka).

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe od firmy i Wydziału oraz możliwość stażu i praktyk w firmie COMMON.