Po raz trzeci na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki odbyła się Konferencja Zastosowań Matematyki MathUp. - Nie spodziewałam się, że udział w konferencji tak bardzo mi się spodoba – komentuje jedna z uczestniczek.
Podobnie jak przed rokiem trwająca trzy dni konferencja była zorganizowana online. Może właśnie dzięki tej formie po raz pierwszy miała zasięg krajowy. Jej uczestnikami byli nie tylko studenci Politechniki Łódzkiej, ale także Politechniki Krakowskiej, Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Referaty zaprezentowały też studentki z zagranicznych uczelni: Uniwersytetu im. Janki Kupały w Grodnie i Olin College of Engineering w Bostonie.
Patronat naukowy nad konferencją objął rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik, a patronat honorowy - Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Parlament Studentów RP. Patronat medialny przyjęły: „Życie Uczelni”, TVP3 i Radio Żak.
- Matematyka w życiu inżyniera jest niezbędna. Nie jest wyzwaniem, nie jest sama w sobie czymś niepojętym, matematyka jest narzędziem, które należy stosować do rozwiązywania problemów inżynierskich... a przy okazji okazuje się, że matematyka jest piękna... – mówił rektor prof. Jóźwik podczas uroczystego otwarcia konferencji, a jego życzenia, by - matematyka stała się nie tylko królową, ale i przyjacielem, w przypadku uczestników konferencji na pewno się spełniło.
Wygłoszono 26 referatów, których poziom był wysoki, a obszary zastosowań matematyki tak bardzo zróżnicowane, że momentami wręcz zaskakujące. Studenci pokazali nie tylko jak wykorzystać matematykę do rozwiązywania konkretnych problemów, jak na przykład zaprojektowanie silnika, czy realistycznego oświetlenia w grze komputerowej, ale też i do wzniesienia się ponad ziemię. Przedstawili matematykę w służbie podejmowania decyzji, nawet tych życiowych.
- Niech to będzie ten wspaniały czas, święto matematyki na Politechnice – powiedział dziekan WEEIA dr hab. inż. Jacek Kucharski, prof. PŁ – i tak było!
Konferencję zorganizowali studenci pod opieką pomysłodawczyń wydarzenia - dr inż. Gertrudy Gwóźdź-Łukawskiej i dr Moniki Potyrały z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki. Efekty trwających dwa miesiące przygotowań można było ocenić uczestnicząc w konferencji na żywo lub oglądając jej rejestrację na YouTube MathUp - YouTube.
Każdego roku zwiększa się liczba prelegentów, część z nich uczestniczyła w konferencji po raz kolejny. Inni mówią - Żałuję, że dopiero podczas tegorocznej edycji „odkryłem” konferencję MathUp. Na pewno aplikuję do następnej. Już nawet wiem o czym będę chciał opowiedzieć.
Atmosfera podczas wydarzenia była ożywiona i przyjazna. Po wystąpieniach, wykorzystując chat, można było zadawać pytania, a odpowiedzi na nie pojawiały się niemal natychmiast. Na koniec dnia publiczność brała udział w quizie, odpowiadając na pytania dotyczące wysłuchanych prezentacji. Osoby, które uzyskały najlepszy wynik, zostały nagrodzone gadżetami politechnicznymi.
Dla nas, organizatorów, najważniejsze jest, że studenci chętnie biorą udział w konferencji i chcą opowiadać o matematyce, a także to, że czynią to w znakomity sposób. W związku z tym przyznanych zostało wiele nagród, w tym ta najważniejsza - Puchar Dziekana WEEIA. - To jest dla mnie doświadczenie niezwykłe. Z zapartym tchem słuchałem tego, co Państwo mówiliście. […] Jakbym miał jednym słowem podsumować to, co widziałem tu przez te trzy wieczory… po prostu uczta. Dla mnie to była wielka uczta – mówił dziekan dr hab. inż. Jacek Kucharski, prof. PŁ. Puchar otrzymała Agnieszka Widz, studentka wydziału FTIMS, za prezentację Tinder ∩ matematyka = całka rozmyta. Prezentacja ta pokazała, że nawet przy wyborze sympatii matematyka się przydaje.
Oprócz pucharu były przyznane nagrody publiczności. Za najlepszy polskojęzyczny referat uznany Kredyt pod lupą Patrycji Siadaczko z FTIMS, która otrzymała nagrodę ufundowaną przez dyrektora CTI dr. inż. Przemysława Sękalskiego. Najciekawszym anglojęzycznym referatem został I see that sound. I hear that image Martyny Pędzik i Łukasza Matusiaka z IFE, dla których nagrody ufundowała dyrektor CWM dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ.
- Dla mnie to świetna inicjatywa, nie tylko do podzielenia się wiedzą, pokazania swoich zainteresowań, ale też dobra mobilizacja do dalszej nauki, a także nauki nowych rzeczy – podsumowują MathUp uczestnicy konferencji.
Również w tym roku udało się przekonać firmy komercyjne do wzięcia udziału w tym wartościowym przedsięwzięciu, a nagrody od Rossmann, Hycom, Walley, BSH, Commerzbank, Fair Place Finance, Let Me Help You Roll, 360 Y.E.S. English Academy, Media4U powędrowały do autorów wybranych wystąpień (MathUp | Facebook).
Pomimo że nie spotkaliśmy się w auli wykładowej i nie mogliśmy rozmawiać podczas przerw, wymieniając spostrzeżenia i uwagi, cieszymy się, że tyle osób wzięło udział w konferencji. Już teraz myślimy o kolejnej jej edycji, do czego skłaniają nas liczne deklaracje uczestników, że chętnie przygotują równie ciekawe wystąpienia za rok. - To było naprawdę świetnie przygotowane wydarzenie. Mam nadzieję, że kolejne edycje odbędą się już stacjonarne i przyjadę do Łodzi.
Zatem do zobaczenia.