„Webometrics Ranking of World Universities” skupia się na analizie komunikacji uczelni za pośrednictwem Internetu. Nie jest to ranking stron internetowych uczelni, ale przede wszystkim obecności i rozpoznawalności uczelni w sieci.
Ranking jest aktualizowany dwa razy w roku i obejmuje obecnie ponad 32000 instytucji szkolnictwa wyższego z 200 krajów na całym świecie, w tym aż 408 z Polski. Ostatnio opublikowane wyniki pokazują znaczny awans Politechniki Łódzkiej.
Co wynika z zestawienia przygotowanego przez zespół Laboratorium Cybermetrii należącego do Najwyższej Rady Badań Naukowych, największej publicznej instytucji badawczej w Hiszpanii?
Politechnika Łódzka przesunęła się na 10. miejsce w Polsce, awansując z zajmowanego poprzednio 21. miejsca. W zestawieniu światowym nasza uczelni znalazła się na 985 pozycji, awansując o 573 miejsca. Jest w gronie 11 polskich szkół wyższych, które są w pierwszym tysiącu uczelni.
Ranking, promując otwarty dostępu do wiedzy generowanej przez uczelnie bierze pod uwagę trzy kryteria: visiblity/impact (to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni), transparency/openness (najczęściej cytowani badacze danej uczelni) oraz excellence (udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach). To w tym pierwszym kryterium PŁ odnotowała największy wzrost.
Na szczycie rankingu, po raz kolejny należy znalazły się amerykańskie uczelnie: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. W Polsce, podobnie jak w poprzedniej edycji, najlepiej wypadły: Uniwersytet Jagielloński (387. miejsce), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (570. miejsce) oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (585. miejsce).