Jedno laboratorium, wiele systemów

26-04-2022

W Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych otwarto nowoczesne Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami. W jednej przestrzeni zainstalowano szereg najnowszych rozwiązań teleinformatycznych wiodących firm Bosch, Schneider, SmartSys i Less.

At the Institute of Mechatronics and Information Systems a modern Laboratory of Intelligent Building Management Systems was opened. A number of the latest ICT solutions from leading companies Bosch, Schneider SmartSys and Less have been installed in one space.

more on the website „Życie Uczelni”- p.lodz.pl/en

 

W uroczystości uczestniczyły władze rektorskie, dziekańskie, liczni goście z uczelni oraz instytucji naukowych.

- Nasze laboratorium stwarza unikatowe możliwości prowadzenia badań, rozwoju kadry i kształcenia w obszarach o priorytetowym znaczeniu dla gospodarki i rozwoju nauki, w tym m.in. w obszarach związanych z monitorowaniem funkcji życiowych osób – mówi prof. Sławomir Wiak, dyrektor Instytutu.

Stanowiska laboratoryjne Stanowiska laboratoryjne

foto: Jacek Szabela

Infrastruktura informatyczna oparta o technologie ICT, w tym: wirtualna rzeczywistość, Big Data, sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy oraz 5G i w nieodległej przyszłości 6G, jest strategicznym celem w systemach zarządzania inteligentnymi budynkami.

Laboratorium, dzięki przemyślanej konfiguracji znajdujących się w nim systemów, będzie też istotnym wsparciem dla prowadzonych w PŁ prac nad rozwojem zintegrowanych systemów mechatronicznych dla budowania inteligentnej przestrzeni wewnątrzbudynkowej.

Zdaniem prof. Wiaka - Odkrywanie wiedzy z baz danych licznie gromadzonych w systemach zainstalowanych w laboratorium jest kluczową kompetencją przyszłości i źródłem innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu inteligentnymi budynkami.

Bardzo ważnym wydarzeniem towarzyszącym uroczystości otwarcia Laboratorium był panel ekspercki integrujący specjalistów z firm, łódzkich uczelni oraz instytutów badawczych. Wiodącym tematem panelu było zagadnienie integracji technologii ICT i E-Health nakierowanej na poprawę standardu (komfortu) życia społeczeństw.

Strategiczne podejście do kluczowego wyzwania cywilizacyjnego, jakim jest podniesienie komfortu życia społeczeństw wymaga integracji kompetencji łódzkiego środowiska naukowego. Priorytetowymi Obszarami Badawczymi powiązanymi z dyscyplinami, reprezentowanymi przez łódzkie uczelnie i instytuty badawcze są przede wszystkim technologie ICT, medycyna, inżynieria materiałowa i chemia (szczególnie w skali nano).

Nowe laboratorium w Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych zostało dofinansowane z budżetu RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w ramach projektu: Interdyscyplinarne Centrum Badawczo-Rozwojowe Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ Politechniki Łódzkiej.