Inteligentne ule w kampusie PŁ

10-05-2019

W czasie ostatnich 20 lat odnotowano dramatyczny spadek populacji pszczoły miodnej (Apis Mellifera), w szczególności w Ameryce Północnej, Chinach i większości krajów Europy. Choć głównej przyczyny tej sytuacji upatruje się w intensywnym rolnictwie i masowym stosowaniu pestycydów, to nie do końca jednak wiadomo, czym to zjawisko jest spowodowane. Na wydziale EEIA powstał zespół, który pracuje nad wczesnym wykrywaniem chorób pszczelich rodzin i nad monitorowaniem warunków ich życia realizując projekt Intelligent Hive.

Drastyczny spadek populacji pszczół - zarówno hodowlanych, jak i dzikich - ma daleko idące konsekwencje. Utrata rojów jest wyraźnie odczuwalna tylko przez pszczelarzy, ale w efekcie przez każdego z nas. Zapylanie przez pszczoły zapewnia reprodukcję wielu gatunków roślin. Według brytyjskich pszczelarzy, ponad 80 proc. europejskich upraw jest uzależnionych od udziału pszczół w zapylaniu kwiatów.

Big Brother w ulu

Inteligentne Ule to kompleksowe innowacyjne rozwiązanie pozwalające na wizualizację wielu informacji związanych z domem pszczół. Należą do nich m.in.: temperatura panująca na poszczególnych kondygnacjach ula, jego waga, poziom zanieczyszczenia powietrza, wilgotność na poddaszu ula, lokalizacja oraz alerty o anomaliach, takich jak choroby, rójka czy alarmujący brak zapasów w ulu.

Wizualizacja danych pobranych z ula Wizualizacja danych pobranych z ula

foto: Źródło: http://intelligenthive.eu/

- Staramy się, aby aplikacja bezbłędnie działała w czasie rzeczywistym, była czytelna i łatwa do obsługi przez każdego pszczelarza - zaznacza inż. Arkadiusz Mączkowski z zespołu projektowego.

Aplikacja wykorzystując algorytmy stworzone na potrzebę machine learning oraz dostępne wyniki badań naukowych, analizuje zebrane dane i przedstawia wnioski pozwalające na szybką reakcję. Dzięki temu doświadczeni pszczelarze są w stanie podjąć działania kluczowe dla zdrowia i życia pszczół.

- Interdyscyplinarność projektu łączy różne dziedziny nauki. Tworząc nowe układy scalone, rozwiązując problemy telekomunikacyjne np. między chmurą a urządzeniem, pomagamy pszczołom, a wydział EEIA idealnie wpisuje się w ideę projektu. Na jednym z dachów wydziału zamontowaliśmy ule wyposażone w nasz system – podkreśla inż. Adam Wawrzyńczak.

Inteligentne Ule na dachu WEEIA Inteligentne Ule na dachu WEEIA

Ule na dachu

Zadomowienie się w kampusie nietypowych mieszkańców wsparł dziekan dr hab. inż. Sławomir Hausman oraz dr. inż. Jacek Nowakowski i Piotr Gałecki.

- Realizacja tego etapu prac umożliwia pozyskanie danych pomiarowych niezbędnych do rozwoju projektu. Opracowujemy nową analizę sygnału dźwięku, która umożliwi wczesne wykrywanie i zapobieganie chorobom pszczelich rodzin - mówi inż. Konrad Koperek.

Studenci i pracownicy PŁ nie powinni się obawiać o swoje bezpieczeństwo. Ule znajdują się w miejscu niedostępnym dla osób nieupoważnionych, a hodowane pszczoły należą do łagodnych gatunków, z obniżoną agresywnością. Pszczoła broni tylko swojego ula i rozgląda się za roślinnością.

Aktualnie działają trzy prototypy urządzeń pomiarowych zamontowane w ulach w różnych częściach Województwa Łódzkiego. Projekt ten będzie dalej rozwijany na Politechnice Łódzkiej.

Nagrody za projekt

W tym roku zespół pracujący nad projektem inteligentnych uli zakwalifikował się do półfinału międzynarodowego konkursu Cisco Global Problem Solver Challenge 2019. Pod koniec roku ubiegłego Inteligentne Ule zajęły 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie POTENCJOmetr, na najlepszy studencki projekt naukowy w kategorii Projekty Społeczne. Na kwietniowej Gali Aktywności Studenckiej zorganizowanej przez Samorząd Studencki PŁ, pomysł inteligentnych uli ustawionych na dachu WEEIA zwyciężył w kategorii Najlepszy Projekt Koła Naukowego.

Na tym jednak historia się nie kończy. Studenci planują testowanie rozwiązania u pszczelarzy, a także udział w kolejnych konkursach pozwalających na dalszy rozwój projektu.

- Najlepszą inwestycją w przyszłość jest nauka, a tak ambitnym studentom warto pomagać, dlatego zawsze mam dla nich otwarte drzwi – mówi opiekun merytoryczny projektu dr inż. Piotr Korbel

 

Członkowie Zespołu

Wszyscy autorzy projektu to inżynierowie: Sebastian Górecki oraz Arkadiusz Mączkowski są absolwentami telecommunication and computer science (IFE), aktualnie studiują informatykę na WEEIA. Paulina Pędziwiatr jest na studiach II stopnia na inżynierii chemicznej i procesowej (WIPOŚ). Konrad Koperek i Adam Wawrzyńczak  studiują na  II stopnia na elektronice i telekomunikacji.

 

https://www.facebook.com/inteligentneule/

http://intelligenthive.eu/