Wyjątkowy jubileusz ćwierćwiecza istnienia Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ uczczony został trzema wydarzeniami, które zgromadziły wielu znamienitych gości.
Absolwenci dla studentów
Pierwszym z wydarzeń była konferencja Absolwenci dla Studentów. Skills for Innovation zorganizowana 27 października w budynku IFE. Głównym jej celem była próba odpowiedzi na pytanie, jak rozwijać kompetencje i umiejętności potrzebne w pracy w innowacyjnych przedsiębiorstwach. Tego dnia studenci wzięli udział w Targach Firm Partnerskich CWM/IFE, takich jak Hycom, Accenture, Air Liquide, Fujitsu, BSH czy Faurecia, ale co ważniejsze, mieli możliwość spotkania się z absolwentami IFE.
Pozwoliło to poznać ich drogi do zawodowych sukcesów, a są one naprawdę imponujące. Absolwenci IFE pracują bowiem na bardzo wysokich stanowiskach w znanych globalnie przedsiębiorstwach, takich jak np. Toyota czy Microsoft. Wielu z nich z sukcesem prowadzi również własne, prężnie działające firmy. Wszyscy zgodnie twierdzą, że to właśnie studia w Centrum Kształcenia Międzynarodowego stały się ich oknem na świat i przepustką do świata biznesu.
Podczas pierwszej części konferencji, po przywitaniu gości przez prorektora ds. kształcenia, prof. Grzegorza Bąka oraz dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ, dr. inż. Dorotę Piotrowską, głos zabrał dyrektor IFE – dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski. W wykładzie p.t. Learning for today and for the future mówił o zmianach zachodzących w kształceniu wyższym. Kolejne wystąpienia należały już do absolwentów z różnych roczników i programów studiów IFE. Podzielili się oni ze studentami swoimi niezwykłymi życiorysami i udzielili im wielu cennych wskazówek na przyszłość. We wszystkich wypowiedziach szczególnie wybrzmiała jedna myśl – by odnieść sukces zawodowy należy bezwzględnie pamiętać o tzw. work-life balance. To bowiem właśnie rodzina, hobby i czas dla siebie są czynnikami napędzającymi karierę. To one uświadamiają nam, że w miarę upływu czasu sztuką nie jest to, by pracować coraz ciężej, a coraz sprytniej (work not harder, but smarter).
Druga część spotkania miała nieco bardziej kameralny charakter. Podzieleni na zespoły studenci wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez przedstawicieli firm. Dowiedzieli się np. jak zaprogramować pralkę, czy zmienić pomysł w prototyp w 90 minut. Mieli również szansę, by zaprojektować wnętrze samochodu przyszłości.
Poranny Networking
Drugi i zarazem najważniejszy dzień obchodów jubileuszu IFE rozpoczął Networking, zorganizowany we współpracy z powołanym niecały rok temu Stowarzyszeniem Absolwentów IFE. To właśnie ten sobotni poranek stał się doskonałą okazją do spotkania w gronie absolwentów oraz kadry IFE, wymiany kontaktów biznesowych i zbudowania dobrego nastroju przed wieczornymi atrakcjami. Absolwenci zwiedzili budynek IFE, którego zakamarki dla większości z nich, studiujących niegdyś w dzisiejszym rektoracie przy ul. Skorupki 10/12, stanowiły zupełną nowość. Tuż po zwiedzaniu, już w Auli IFE, uczestnicy Networkingu mieli możliwość cofnięcia się do czasów studenckich i wysłuchania wystąpień najbardziej lubianych i zapamiętanych wykładowców, między innymi Jakuba Szczepaniaka, Przemysława Pomykalskiego i Włodzimierza Nakwaskiego.
Wieczorna Gala
Tego samego dnia wieczorem w Zatoce Sportu PŁ odbyła się uroczysta Gala IFE 25 – przygotowywane przez ponad rok najważniejsze wydarzenie całych obchodów. W tym eleganckim, całonocnym balu, obok władz i pracowników Politechniki Łódzkiej udział wzięli rektorzy i profesorowie polskich i zagranicznych uczelni, przedstawiciele rządu, władz miasta, a także reprezentanci licznych przedsiębiorstw. Wyjątkowym gościem uroczystości był Ambasador Francji w Polsce Pierre Levy, który pomimo licznych obowiązków znalazł czas, by zaszczycić gospodarzy swą obecnością i tym samym podkreślić tak ważną dla IFE rolę współpracy naszej uczelni z Francją. Wyrazem tych relacji było wręczenie przez Ambasadora Orderu Palm Akademickich dr inż. Dorocie Piotrowskiej oraz dr. inż. Tomaszowi Saryusz-Wolskiemu. Rektor PŁ prof. Sławomir Wiak wręczył odznakę Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej. Otrzymali ją: Konsul Honorowa Francji w Łodzi Alicja Bień oraz Jean Quesada z École Nationale Supérieure d'Arts et Métiers - Centre de Cluny.
Wprowadzeniem do oficjalnej część Gali był krótki, ale bardzo wzruszający film na temat historii IFE. Minione czasy wspominał także były rektor prof. Jan Krysiński, który przed 25-laty powołał w PŁ jednostkę kształcącą w językach obcych.
Dyrektor IFE dr iż. Saryusz-Wolski w towarzystwie dyrektor CWM dr inż. Doroty Piotrowskiej (absolwentki pierwszego rocznika studiów francuskojęzycznych) oraz dr inż. Małgorzaty Miller, związanej z IFE od początku jego istnienia, uhonorowali ponad sto zasłużonych dla IFE osobistości. Każda z nich otrzymała specjalnie zaprojektowaną na tę okazję symboliczną figurkę w kształcie strzałki - nowego motywu plastycznego Centrum Kształcenia Międzynarodowego.
Część nieoficjalną wieczoru uświetnił koncert zespołu Blue Café.