Hybrydowe kompozyty polimerowe modyfikowane włóknami celulozy

24-02-2020

Obecnie, zgodnie z wymogami ekologii oraz zasadami zrównoważonego rozwoju, dąży się do intensyfikacji wykorzystania substancji naturalnych w technologii polimerów, co przyczynia się do zwiększenia potencjału degradacyjnego wyrobów z tworzyw sztucznych.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, naukowcy z PŁ opracowali nowatorski sposób wytwarzania kompozycji poliolefinowej napełnionej modyfikowanymi włóknami celulozy przeznaczonej na wyroby polimerowe o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej. Autorami rozwiązania są: dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ; prof. Marian Zaborski; mgr inż. Stefan Cichosz; inż. Karol Tutek

Wyjątkowość wspomnianej kompozycji polega na możliwości dostosowania czasu życia gotowego wyrobu w bardzo prosty sposób – poprzez dodatek odpowiedniej ilości napełniacza naturalnego. Przewagą rozwiązania nad dotychczas znanymi materiałami jest są także obniżone kosztami produkcji, co jest niezwykle interesujące biorąc pod uwagę wysokie ceny polimerów biodegradowalnych dostępnych na rynku. Ponadto, dzięki dobraniu odpowiedniej metody modyfikacji włókien naturalnych można zaobserwować zwiększenie wytrzymałości gotowego wyrobu, co jest efektem nie często spotykanym. Metoda ta została przedstawiona w patencie Sposób modyfikacji włókien celulozowych oraz kompozycja poliolefinowa zawierająca włókna celulozowe modyfikowane tym sposobem. Proponowane rozwiązanie jest niewątpliwie innowacyjne również ze względu na fakt, że w procesie produkcji wykorzystuje się materiał odpadowy jakim jest biomasa. Z kolei wysoka wytrzymałość mechaniczna produktu umożliwia szeroki wachlarz zastosowań: od przemysłu opakowaniowego po automotive.