Organizatorem Hackathon H<a>CK NA Zdrowie było Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy współpracy z Politechniką Łódzką, FUMED Fundacją dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Samorządem Studentów UMed. Wśród współorganizatorów wydarzenia było również Biuro Karier Politechniki Łódzkiej we współpracy z Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości PŁ.
Podczas tegorocznej, trzeciej już edycji tego wydarzenia, studenci Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego mieli okazję zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.
Dzięki pomocy doświadczonych mentorów, którzy dzielili się z nimi swoją wiedzą na tematy związane z branżą technologiczną, medyczną oraz z możliwościami związanymi z rozwojem start-upów, studenci byli w stanie wypracować innowacyjne rozwiązania w odpowiedzi na zagadnienia skierowane od firm sponsorujących wydarzenie. Jednym z mentorów podczas Hackathonu był Marcin Wasiak z Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości PŁ.
Zamysłem inicjatywy Hackathon H<a>CK NA ZDROWIE była realizacja przez grupy studentów, kilku zadań na przestrzeni paru dni. Podczas pierwszego dnia, studenci wzięli udział w warsztatach on-line takich jak:
- Career Prospekt in Łódź 2024 – oferta firm sponsorskich i partnerów wydarzenia,
- Thinking Tools – narzędzia tworzenia innowacji,
- Bussines Innovation Tools – modelowanie biznesowe
- Pitch Perfect – prezentowanie innowacji
W czasie kolejnych dni, studenci pod okiem mentorów, pracowali nad stworzeniem rozwiązań w odpowiedzi na wyzwania, które wyznaczyły firmy sponsorujące wydarzenie.
Finał
W finale, który odbył się 9 czerwca 2024, dziesięć drużyn biorących udział w konkursie, zaprezentowało wypracowane rozwiązania. Po głosowaniu jury, w którym zasiadał między innymi Dyrektor Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości PŁ, dr inż. Zbigniew Szamel, okazało się, że to studenci Politechniki Łódzkiej, byli najlepsi i zajęli trzy pierwsze miejsca.
Trzecie miejsce przypadło w udziale studentom Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (Aleksandra Bielińska, Tymur Huselnykov, Vladyslav Fedirko, Ernest Ilchenko, Andrii Bialkovskyi z zespołu MediVOX), którzy stworzyli narzędzie do zbierania opinii pacjentów, które było odpowiedzią na zadanie wyznaczone przez firmę Medical Magnus.
Drugie miejsce zajął zespół SUPLI (Bartosz Nowicki, Stanisław Marciniak, Krzysztof Muszyński, Wojciech Mokwiński) z IFE, który zaprojektował aplikację mobilną, służącą personalizacji programów żywieniowych i diet.
Najważniejszą nagrodą, czyli nagrodą główną zostali wyróżnieni studenci IFE z zespołu AppWave (Mateusz Cieśliński, Mateusz Galiński, Jakub Dulas , Antoni Łubisz , Filip Fajfer), którzy dla PZU Zdrowie, wypracowali prototyp rozwiązania, które przyczyni się do zmniejszenia ilości nieodwołanych wizyt lekarskich.
Studenci zostali łącznie nagrodzeni sumą 21 tysięcy złotych.