Fundacja PŁ pomaga naszym technologom kosmetyków

12-05-2021

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności prowadzi cieszące się dużym zainteresowaniem studia drugiego stopnia na kierunku technologia kosmetyków, jedyne takie studia o charakterze praktycznym w Polsce. Podejmowana w pracach magisterskich tematyka wychodzi naprzeciw nie tylko zainteresowaniom studentów, ale i wymiernym potrzebom branży kosmetycznej.

Jednym z przedmiotów realizowanych w toku studiów jest Projektowanie Produktu Kosmetycznego. Struktura tych zajęć jest autorską koncepcją prof. Krzysztofa Śmigielskiego. Studenci wybierają produkt kosmetyczny i opracowują teoretyczny projekt wprowadzenia go na rynek. Związane z tym celem operacje, symulowane w warunkach akademickich, są doskonałą okazją, aby zapoznać się z problematyką obejmującą szereg wszechstronnych zagadnień. Studenci zgłębiają wiedzę na temat kryteriów projektowania nowej marki, oceniają trendy rynkowe, zachowania konsumenta, analizują konkurencję, szacują możliwości tworzenia przewagi rynkowej, kształtują asortyment produktowy, czy w końcu - kreują innowacyjny produkt. Uwzględniają przy tym takie czynniki jak receptura, opakowanie, produkcja i komunikacja. Produkty kosmetyczne powstałe w kilkuosobowych zespołach są prezentowane na forum studentów całego roku.

Aparatura dofinansowana przez Fundację Politechniki Łódzkiej Aparatura dofinansowana przez Fundację Politechniki Łódzkiej

foto: Krzysztof Śmigielski

Multimedialny pokaz jest oceniany przez koleżanki i kolegów oraz zapraszanych przez prof. Śmiegielskiego przedstawicieli przemysłu kosmetycznego – właścicieli firm, dyrektorów, głównych technologów. Tu też zaczyna się prawdziwa burza opinii i argumentów. Mniej lub bardziej uzasadnione samozadowolenie studentów oraz ich wiara w innowacyjność stworzonego przez nich wyrobu zderzają się z bezwzględną rzeczywistością rynkową, z uwagami doświadczonych ekspertów, biegle orientujących się w ekonomicznych realiach branży. Nie ma tu jednak krytykanctwa, a jest konstruktywna dyskusja pozwalająca studentom poczuć prawdziwe życie świata gospodarczego.

Przy tej okazji eksperci goszczący na Wydziale BiNoŻ zwracają uwagę, że nie mogą poznać efektu pracy studentów w naturze, dokonać tak istotnej w kontekście kosmetyków oceny sensorycznej.

W odpowiedzi na te potrzeby Fundacja Politechniki Łódzkiej sfinansowała zakup wysokiej klasy homogenizatora POLYTRON PT 2500E, który posłuży studentom do wykonywania małych prób mas kosmetycznych, o objętości 50-100 ml. Dzięki nowemu nabytkowi, dialog ekspertów ze studentami zostanie pogłębiony o charakterystykę doznań sensorycznych, a ci ostatni lepiej poznają warsztat pracy technologa kosmetyków.

Instytut Surowców Naturalnych i Kosmetyków, zachęca też absolwentów, aby dołączyli do „Łódzkiej Rodziny Technologów Kosmetyków®-  tworzonej z inicjatywy profesora marki naszych technologów. Z kolei najlepsze prace magisterskie są nagradzane w Konkursie Dyrektora „Uwolnij Umysł, Zmieniaj Świat” na najbardziej kreatywne i innowacyjne rozwiązanie technologiczne.