Fantom dla urologów

12-01-2024

Politechnika Łódzka wspólnie z Centrum Badawczo-Rozwojowym Netrix SA z Lublina oraz Instytutem „Centrum Zdrowia Matki Polki” realizowała w latach 2021-2023 projekt UROTOM. Prace prowadzone były przez Instytut Informatyki Stosowanej we współpracy z Instytutem Inżynierii Materiałowej oraz Instytutem Automatyki.

Interdyscyplinarna współpraca inżynierów, informatyków i automatyków z lekarzami skierowana była na stworzenie systemu bezinwazyjnego monitorowania i diagnozowania czynnościowych zaburzeń dróg moczowych. W ramach projektu opracowano i wdrożono do praktyki klinicznej system diagnostyczny realizowany za pomocą elektrycznej tomografii impedancyjnej (EIT) oraz ultradźwiękowej (UT).

Prof. Volodymyr Mosorov z Instytutu Informatyki Stosowanej, koordynator kierujący pracami B+R, pisze o wykonanym w projekcie innowacyjnym stanowisku do prowadzenia badań.

Fantom dla badań za pomocą tomografii ultradźwiękowej Fantom dla badań za pomocą tomografii ultradźwiękowej

foto: Dorota Ziąbka

Dwa fantomy

Jednym z zadań projektu było zbudowanie specjalizowanego stanowiska laboratoryjnego Model 3D „Smart”. Głównym elementem tego modelu jest zestaw dwóch fantomów w kształcie części tułowia ludzkiego, obejmującej odcinek od klatki piersiowej do podudzi. Jest to obszar z układem moczowym, czyli kluczowy z punktu widzenia badań realizowanych w projekcie.

Każdy z fantomów został wytworzony w technologii druku 3D ze specjalizowanych materiałów, których skład odzwierciedla właściwości fizyczne odpowiednich organów człowieka. Dla potrzeb badań UT fantom został wypełniony materiałami na bazie polimerów krzemoorganicznych, a dla potrzeb EIT skorzystano z polimerów elastycznych o specyficznych właściwościach elektrycznych.

To unikatowe stanowisko pozwoli na rozwój nowoczesnych, nieinwazyjnych metod diagnostycznych stanu dróg moczowych u dzieci, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie prawdopodobieństwa poprawnej diagnozy i skutecznej terapii oraz objęcie leczeniem większej liczby dzieci.

. .

Projekt „System bezinwazyjnego monitorowania i diagnozowania czynnościowych zaburzeń dolnych dróg moczowych za pomocą tomografii elektrycznej oraz ultradźwiękowej” był realizowany w ramach PO Inteligentny Rozwój 2014- 2020 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.