Epidemie w czasie wojny tematem międzynarodowych badań

14-06-2024

Naukowcy z Instytutu Matematyki PŁ będą realizować grant NCN otrzymany w prestiżowym konkursie IMPRESS-U (International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine). Projekt badawczy obejmujący współpracę Polski, Ukrainy i USA nosi tytuł „Modelowanie i prognozowanie rozprzestrzeniania się infekcji w czasie wojny i okresie powojennym z wykorzystaniem danych z nadzoru epidemiologicznego, behawioralnego i genomicznego”.

Będzie on realizowany we współpracy pomiędzy Politechniką Łódzką, Siecią Badawczą Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (Wrocław) oraz amerykańskimi uniwersytetami Georgia State University i University of Connecticut, jak również z ukraińskimi Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Charkowie oraz Centrum Regionu Charkowskiego Kontroli i Zapobiegania Chorobom Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.

Politechnika Łódzka jest liderem projektu, a jego kierownikiem jest doc. dr hab. Sergiy Yakovlev. Naukowcy z obu polskich ośrodków otrzymają na realizację badań w ramach konkursu IMPRESS- U niemal 1,67 mln zł.

Mężczyzna w koszuli z krótkimi rękawami , w ujęciu do pasa,  z usmiechem na twarzy doc. dr hab. Sergiy Yakovlev

foto: żródło: NCN

Głównymi celami projektu jest opracowanie modeli epidemiologicznych i algorytmów optymalizacji, umożliwiających przewidywanie trendów epidemiologicznych w trakcie i po konflikcie zbrojnym. Wyniki pozwolą na wskazanie kierunków działań oraz wsparcie procesów decyzyjnych związanych z zapobieganiem epidemiom wraz z wytycznymi dotyczącymi poprawy zdrowia publicznego.

Podczas realizacji projektu główny nacisk zostanie położony na rozwiązanie następujących problemów:

  • opracowanie modeli epidemiologicznych dostosowanych do stref konfliktów,
  • łączenie skoncentrowanych na wojnie modeli epidemiologicznych z genetyką populacyjną w ramach filodynamiki,
  • opracowanie algorytmów optymalizacji alokacji zasobów zdrowia publicznego.

W polskim zespole znajdują się eksperci z zakresu modelowania matematycznego w epidemiologii, układów dynamicznych i analizy nieliniowej, uczenia maszynowego i analizy fraktalnej, optymalizacji i badań operacyjnych.

Amerykańscy naukowcy mają doświadczenie w zakresie projektów obejmujących epidemiologię matematyczną i genomiczną oraz biologię obliczeniową.

Ukraińscy naukowcy posiadają wiedzę kontekstową i przekażą dane statystyczne na temat rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w obwodzie charkowskim, które zostaną uzupełnione informacjami z publicznie dostępnych źródeł.

Choć bezpośredni nacisk w projekcie położony jest na obwód charkowski, przewiduje się, że otrzymane wyniki badań będą miały zastosowanie w innych regionach dotkniętych konfliktem zbrojnym, zarówno na Ukrainie, jak i na całym świecie.

O tym i innych projektach (w sumie jest ich 6) przyznanych w konkursie IMPRESS-U można przeczytać na stronie NCN