Dr hab. inż. Dorota Brzezińska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno - technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nadany 14 stycznia przez Prezydenta RP.
Prof. Dorota Brzezińska ukończyła inżynierię środowiska na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska (1998) oraz studia magisterskie na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska (2020), gdzie obroniła doktorat. Jest ekspertem w inżynierii pożarowej, systemach wentylacji pożarowej i strategiach ochrony przeciwpożarowej w budownictwie.
Wczesna kariera
Jeszcze przed ukończeniem studiów, jako projektant instalacji sanitarnych, uczestniczyła w projektach wentylacji bytowej i pożarowej w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Promowała europejskie rozwiązania wentylacji pożarowej w Polsce.
Projekty badawcze i publikacje
W latach 2013-2018 zrealizowała pięć projektów badawczych dotyczących m.in. rozpływu powietrza wentylacyjnego, rozprzestrzeniania się gazu LPG w garażach podziemnych, wodoru w akumulatorniach, dymu w klatkach schodowych i atriach oraz gaszenia baterii litowo-jonowych systemami mgły wodnej.
W budynku Labfactor stworzyła pierwsze w Polsce i unikatowe na skalę światową „Laboratorium Dymu”, umożliwiające prowadzenie badań związanych ze skutecznością działania systemów oddymiania klatek schodowych i atriów.
Jej dorobek obejmuje 4 monografie, 5 rozdziałów w monografiach, 45 publikacji w wysoko punktowanych czasopismach i 16 wystąpień na zagranicznych konferencjach naukowych. Odbyła 5 zagranicznych staży naukowo-dydaktycznych i wypromowała 5 doktorów. Ma liczne publikacje w czasopismach technicznych (65) oraz wystąpienia na krajowych konferencjach naukowo-technicznych (95).
Działalność ekspercka
Od samego początku, poza pracą naukowo-dydaktyczną, zajmuje się symulacjami komputerowymi rozwoju pożaru i rozprzestrzeniania się dymu, projektując systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych w całej Polsce. W ramach konsultingu zrealizowała ponad 1000 ekspertyz systemów ochrony przeciwpożarowej. Działalność ta umożliwiła jej zdobycie wielu kontaktów zawodowych oraz doświadczenie praktyczne, które na co dzień wykorzystuje w dydaktyce.
Działalność dydaktyczna
Pracę dydaktyczną rozpoczęła na studiach doktoranckich, prowadząc wykłady i ćwiczenia z wentylacji przemysłowej i pożarowej. Od 2005 roku kieruje przedmiotami związanymi z ochroną przeciwpożarową i wentylacją pożarową. Po powstaniu „Laboratorium dymu” w LabFactorze, zainicjowała specjalizację Wentylacja Ogólna, Pożarowa i Klimatyzacja na II stopniu kierunku Inżynierii Środowiska WIPOS, wprowadzając autorskie przedmioty z inżynierii pożarowej, wentylacji pożarowej i modelowania CFD. Koordynuje interdyscyplinarne projekty międzynarodowe w ramach „European Project Semester” na IFE. Od 2006 roku prowadzi wykłady na studiach podyplomowych w Politechnice Warszawskiej i Akademii Pożarniczej w Warszawie.