Nowe, biopolimerowe kompozycje zaprojektowane przez dr hab. inż. Annę Marzec, prof. PŁ i dr. inż. Bolesława Szadkowskiego mogą posłużyć do produkcji ekologicznych tekstyliów o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwgrzybicznych. Jak wyjaśniają autorzy, ważne było przy tym znalezienie technologicznego kompromisu pomiędzy efektywnością biobójczą związaną z powlekaniem powierzchni tekstyliów, a zachowaniem komfortu użytkowania.
Projekt naukowców z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym zdobył srebrny medal na wystawie IPITEX 2023 w Bangkoku. Otrzymał też nagrodę specjalną FIRI Award przyznaną przez The first institute of inventors and researchers of Iran.
Dr hab. inż. Anna Marzec, prof. PŁ mówi
- Składniki naszej bioaktywnej kompozycji polimerowej są pochodzenia naturalnego i nie zawierają nanocząstek - w literaturze pojawiły się doniesienia o negatywnym wpływie nanocząstek metali m.in. srebra na zdrowie człowieka. Składniki bioaktywnego polimeru można łatwo modyfikować, dzięki czemu można dopasować właściwości użytkowe włókniny do potrzeb i wymagań konsumenta (tekstylia o zwiększonej stabilności termicznej, czy ognioodporności), zachowując jednocześnie ich działania biostatyczne,
Naukowcy określili aktywność przeciwdrobnoustrojową, przeciwgrzybiczą i przeciwwirusową zaprojektowanych ekotkanin wobec Staphylococcus aureus (S. aureus), Escherichia coli (E. coli), Aspergillus niger (A. niger), Candida albicans (C. albicans) i ludzkiej grypy (A/H1N1). Zmodyfikowane ekotkaniny bawełniane zostały przeanalizowane pod kątem morfologii, barwy, biodegradowalności i palności. Wyniki otrzymane z pomiarów potwierdziły, że zastosowanie powłok z preparatów bioaktywnych opóźnia spalanie tkanin.
Zdaniem autorów wynalazku zaproponowana kompozycja bioaktywna jest obiecującym podejściem do wytwarzania przyjaznych dla środowiska i bezpiecznych wyrobów włókienniczych o właściwościach wielofunkcyjnych. W związku z tym mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach, np. jako bioaktywne jednorazowe ubrania dla oddziałów szpitalnych, bielizna jednorazowa do działań operacyjnych i militarnych, bioaktywne filtry do klimatyzacji samochodowej, tekstylia ochronne dla pracowników branży rolno-spożywczej.
Rozwiązanie zdobyło też srebrny medal na 48. Wystawie wynalazków w Genewie, a przed rokiem złoty medal na EXPO w Tajwanie.