Jak mówią dane płynące z ECIU, studenci Politechniki Łódzkiej są drugą co do wielkości grupą uczestników wyzwań i mikromodułów ECIU University. Jednym z ambasadorów ECIU jest Maciej Szulczewski, student Mechanical Engineering na IFE. Jest osobą ciekawą wyzwań. Bierze udział w programie E2TOP. W najnowszej edycji będzie prowadził badania nad powłokami do użytku w kosmosie. To nie dziwi, jest bowiem fanem aeronautyki oraz nowych technologii, uczestnikiem inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej – Fly A Rocket! oraz Direction Earth/Space.
Jakie korzyści płyną dla studentów z obecności uczelni w ECIU? Co podkreśla, jako ambasador, promując wśród studentów Politechniki Łódzkiej Uniwersytet ECIU.
Maciej Szulczewsk mówi -
ECIU jest pewnego rodzaju federacją uniwersytetów europejskich, która z roku na rok staje się coraz bardziej zintegrowana. Każdy ze studentów ECIU, w tym wszyscy studenci PŁ) mogą korzystać z oferty mikromodułów oraz wyzwań (challlenges) oferowanych przez uczelnie partnerskie. Wszystkie z nich występują w formacie online, hybrydowym albo w całkowicie bezpośrednim kontakcie - przy dwóch ostatnich studenci mogą korzystać ze stypendium Erasmus+. Aktywności te można porównać do dodatkowych przedmiotów, które poruszają bardzo różnorodne, określone tematy - w tej chwili np. od energetyki, poprzez AI, języki, media aż do zwiększania dostępności dla osób niepełnosprawnych.
Jak dodaje
- Mikromoduły są z reguły krótsze i mniej intensywne, skupiając się na bardziej tradycyjnym przekazie wiedzy. Wyzwania natomiast są większymi projektami, opierającymi się na rozwiazywaniu prawdziwych problemów w społecznościach. Co ważne, aktywności ECIU są „nagradzane” punktami ECTS, które bezproblemowo uznaje się na PŁ.
Jako student ECIU Maciej Szulczewski uczestniczył w wyjątkowej inicjatywie poświęconej wspólnemu rozwiązywaniu realnych wyzwań i poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Tak o niej mówi:
Create Tomorrow jest organizowany przez Uniwersytet Twente w Holandii należący do ECIU. Jest to studencki think-tank pracujący nad rozwiązywaniem case studies różnych firm. Choć było to wydarzenie przygotowane przez studentów, to z pewnością nie można było tego powiedzieć po jego skali. Ponad 80 zespołów, 9 tematów oraz 9 godzin na rozwiązanie problemu.
Jako studenci ECIU przyjechaliśmy do Holandii wcześniej i byliśmy w Twente przez tydzień. Nasz pobyt był przepełniony poznawaniem kampusu-miasta uniwersytetu oraz warsztatami, które miały nam pomóc podczas samego Create Tomorrow. Team-building, prototyping, brainstorming to tylko niektóre z nich. Mieszkając w chatkach, mieliśmy szansę poznać niesamowitych ludzi z innych uniwersytetów członkowskich ECIU.