Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej Politechnika Łódzka nie rezygnuje z oferowania pracownikom i studentom możliwości wyjazdów zagranicznych bądź odbywania mobilności w formie zdalnej. By o nich przypomnieć zespół Centrum Współpracy Międzynarodowej zorganizował Mobility Day.
Niecodzienne okoliczności związane z COVID-19 nie pozwoliły na przeprowadzenie flagowego już wydarzenia, jakim jest Mobility Week, jednak pracownicy CWM PŁ nie złożyli broni. Podczas stuprocentowo zdalnego Mobility Day zaproponowali ciekawy program, kierowany zarówno do studentów, jak i pracowników uczelni. Tym samym obie grupy mogły zapoznać się z możliwościami, jakie dają programy mobilnościowe realizowane w Politechnice Łódzkiej, tj. Program Erasmus+ oraz Program Edukacja.
Na pytania, w jaki sposób skorzystać z oferty mobilności, jakie przynosi ona efekty dla rozwoju kompetencji kadry akademickiej i co jest wartością dodaną wynikająca z kontaktów z zagranicznymi uczelniami, odpowiedział zespół Sekcji Mobilności Kadry, podczas kierowanego do wszystkich pracowników webinarium. – Jestem pozytywnie zaskoczona frekwencją podczas spotkania. Nieograniczona mobilność wkrótce znów będzie możliwa i dlatego, pomimo pandemii, należy poszerzać swoją wiedzę i planować przyszłe wyjazdy. Nasze wydarzenie potwierdziło, że pracownicy są tego samego zdania – podsumowuje Paulina Danieluk z Sekcji Mobilności Kadry. – Przeprowadzona przez nas ankieta pokazała, że ponad 70 proc. uczestników webinarium nie korzystało dotychczas z wyjazdów w ramach programu Erasmus+. To dla nas dobry znak, że kadra akademicka jest zainteresowana mobilnością i potrzebuje informacji w tym zakresie. Będziemy robić wszystko, by zachęcić do korzystania z programów tych, którzy dotąd mieli jakiekolwiek obawy – dodaje. Dodatkową atrakcją webinarium było ogłoszenie konkursu dla kadry PŁ pt. „Mój Erasmus z lwem Leonem” polegającego na przesyłaniu fotografii przedstawiających maskotkę PŁ w ciekawym miejscu podczas wyjazdu w ramach programu Erasmus+. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne oraz gadżety.
Równie ciekawie Dzień Mobilności mogli spędzić studenci naszej uczelni. Wszyscy zainteresowani wyjazdami na studia i praktyki zagraniczne mieli możliwość obejrzenia prezentacji studentów, którzy już wrócili z wymiany i chcieli podzielić się swoim wyjazdowym doświadczeniem. Byli stypendyści Programu Erasmus+ opowiadali o tym, jak wyglądają studia w uczelniach zagranicznych oraz życie w różnych krajach.
W programie Mobility Day nie zabrakło znanego wszystkim wydarzenia, czyli Erasmus Café. Tym razem, niestety zdalnie, studenci w nieformalnej atmosferze rozmawiali z autorami wcześniejszych prezentacji, zadając wszystkie, nurtujące ich dotąd pytania na temat studenckiej mobilności.
Ponadto, na profilu Erasmus Politechnika Łódzka na Facebooku, przez cały dzień trwało głosowanie na najlepszy filmik wspomnieniowy z mobilności zagranicznej. Wszystko to w ramach konkursu „Kadr z Erasmusa”. – Studenci w krótkich spotach video podzielili się swoimi najpiękniejszymi historiami z mobilności. Mamy tu sceny z życia studenckiego, podróże, które są nieodłączną częścią pobytu na Erasmusie, a także zajęcia w uczelniach partnerskich – mówi Adrianna Warkoczewska, przewodnicząca ESN-EYE Łódź i współorganizatorka Mobility Day. – Odnieśliśmy sukces, bo konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów. Wszystkie filmiki można obejrzeć na profilu Erasmus Politechnika Łódzka – dodaje.