Dwoje nowych profesorów na Wydziale Chemicznym

14-03-2024

Dr hab. inż. Joanna Pietrasik i dr hab. Radosław Podsiadły otrzymali tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne. Oboje są naukowcami związanymi z Instytutem Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym. Prezydent RP Andrzej Duda postanowienie o nadaniu tytułu badaczom z PŁ podjął 29 lutego.

 

 

 

Prof. Joanna Pietrasik

Ukończyła studia w 1998 roku, rozpoczynając w tym samym roku na macierzystym Wydziale Chemicznym PŁ studia doktoranckie. Stopień doktora nauk technicznych w zakresie technologii chemicznej uzyskała w 2003 roku, a doktora habilitowanego w 2014 r.

Prof. Joanna Pietrasik Prof. Joanna Pietrasik

foto: arch. prywatne

W latach 2004-2006 odbyła staż podoktorski w grupie prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego (Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA), a następnie w grupie prof. Filipa Du Prez (Ghent University, Belgia), prof. Dingcai Wu (Sun Yat-sen University, Guangzhou, Chiny) oraz prof. Kohji Ohno (Kyoto University, Kyoto, Japonia).

Zainteresowania naukowe prof. Pietrasik koncentrują się w obszarze syntezy i właściwości polimerowych materiałów funkcjonalnych. Wymienić tu należy przede wszystkim szczotki polimerowe otrzymywane zarówno z powierzchni cząstek (układy hybrydowe), jak i liniowych polimerów (szczotki molekularne, butelkowe), makrocząsteczki o architekturze gwiazd (gwiazdy polimerowe), kopolimery blokowe zdolne do procesów samoorganizowania się w selektywnych rozpuszczalnikach, czy funkcjonalne żele polimerowe.

Prof. Pietrasik była i jest kierownikiem projektów badawczych finansowanych przez NCN (Opus, Opus-LAP) oraz FNP (Homing). Była także stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej. Jest współautorem wielu artykułów naukowych, które ukazały się w czasopismach o dużym współczynniku oddziaływań, rozdziałów w monografiach, patentów. Jest ekspertem i recenzentem projektów badawczych, artykułów i prac naukowych, zarówno w kraju jak i za granicą.

Otrzymała dyplom uznania od Prezydenta USA, za udział w badaniach dotyczących polimeryzacji z przeniesieniem atomu (ATRP) w warunkach przyjaznych dla środowiska, Presidential Green Chemistry Challenge Award, USA. Jej prace zostały wyróżnione na polskich i międzynarodowych targach.

Prywatnie swój wolny czas spędza z rodziną, dobrą książką, jak również oddaje się gotowaniu. Lubi też wspólne podróże z rodziną.

Prof. Radosław Podsiadły Prof. Radosław Podsiadły

foto: arch. prywatne

Prof. Radosław Podsiadły

Krakowianin z urodzenia trafił do Politechniki Łódzkiej po studiach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1999 roku rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym, które ukończył uzyskując stopień doktora nauk chemicznych w 2004 rok. Rok wcześniej rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Barwników PŁ, którą kontynuuje w obecnym Instytucie Technologii Polimerów i Barwników. Od roku 2019 jest pełnomocnikiem dyrektora ds. dydaktycznych.

Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie technologii chemicznej uzyskał w 2013 r., a od 2017 roku pracuje na stanowisku profesora uczelni.

W latach 2014-2015, 2016, 2019 przebywał na stażach naukowych (jako postdoctoral associate, visiting scientist) w Medical College of Wisconsin, Milwaukee (USA). Jest przedstawicielem Politechniki Łódzkiej w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, w Komitecie Technicznym ds. Barwników, Półproduktów Barwnikarskich, Pigmentów i Wypełniaczy (od 2019 roku).

Zainteresowania naukowe prof. Radosława Podsiadłego dotyczą zagadnień związanych z chemią i technologią barwników i pigmentów organicznych, ich projektowaniem i modyfikacją struktury pod kątem ich późniejszego wykorzystania m.in. w kosmetykach, w diagnostyce i analityce medycznej, optoelektronice, jako fotoinicjatory polimeryzacji oraz do zastosowań w ogniwach fotowoltaicznych.

Jest autorem ponad 70 publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej, 6 rozdziałów w monografii, 24 patentów oraz trzech opracowań technologicznych na potrzeby przemysłu. Był realizatorem badań w ramach 6 grantów finansowanych przez KBN i NCN. Jest promotorem dwóch zakończonych oraz pięciu otwartych przewodów doktorskich.

Największym osiągnięciem prof. Podsiadłego jest opracowanie nowatorskich metod fluorescencyjnej detekcji biologicznie ważnych utleniaczy oraz fotoinicjatorów jednoczesnej polimeryzacji rodnikowej i kationowej działających pod wpływem światła widzialnego.

W wolnych chwilach zapalony majsterkowicz, uwielbia rowerowe wycieczki z córkami oraz długie spacery z psem.