Październik 2018 w Politechnice Łódzkiej obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Centrum Kształcenia Międzynarodowego na dwa dni stało się miejscem spotkań studentów z przedstawicielami świata nauki, biznesu, sportu i sztuki.
Emocje vs. nowe technologie
Dwudniowy maraton inspiracji rozpoczął się 25 października 2018 roku wydarzeniem EchoConnect zorganizowanym przez Politechnikę Łódzką wraz z największą, polską firmą deweloperską Echo Investment, a wszystko to pod egidą Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Skąd takie połączenie sił?
- Jesteśmy przekonani, że przyszli liderzy muszą być wszechstronni, kreatywni i otwarci na różne dziedziny życia, stąd pomysł na zebranie wybitnych przedstawicieli sportu, sztuki i biznesu, których łączy otwartość na cudze doświadczenia, umiejętność wychodzenia poza swoją specjalizację czy też nieustanna chęć sięgania po najbardziej szalone pomysły – podsumował Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment, wykładowca IFE oraz inicjator spotkań. Razem z dyrektorem Soundedit, Maciejem Werkiem oraz prorektorem PŁ ds. nauki, prof. Ireneuszem Zbicińskim otworzył wydarzenie w pełnej studentów i gości auli IFE.
EchoConnect dało studentom IFE możliwość spędzenia całego dnia w towarzystwie takich osób, jak wokalistka i kompozytorka Reni Jusis, lekkoatleta i absolwent PŁ Adam Kszczot, dyrektor generalny wytwórni Kayax - Tomik Grewiński czy szczypiornista Karol Bielecki.
Wszyscy goście, podczas czterech paneli dyskusyjnych, moderowanych między innymi przez dziennikarza Piotra Metza, dyskutowali o znaczeniu słowa „sukces”, o kreatywności, technikach udanej pracy zespołowej, ale też o nieuchronnym wkraczaniu nowych technologii do życia ludzi. Rozmowom towarzyszyły warsztaty: Product Thinking vs. Design Thinking poprowadzone przez Piotra Grocholińskiego z firmy Klientocentryczni oraz Jak wygrać – tworzenie strategii na bazie curlingu zorganizowane przez trójkę trenerów tego niezwykłego, uczącego cierpliwości sportu.
W agendzie EchoConnect znalazło się kilka zaskakujących momentów, które na długo zapadną w pamięci widzów i organizatorów. Był to np. Human & Digit – taniec robotów firmy ABB, wykonany wspólnie z uczennicami Niepublicznej Szkoły Baletowej w Łodzi. Pokaz odbył się do muzyki stworzonej na tę okazję przez kompozytora Marka Bilińskiego, który przyjechał specjalnie do Politechniki Łódzkiej.
Doskonałym dopełnieniem całego wydarzenia stała się grafika, stworzona na żywo przez znanego rysownika – Jakuba Wiejackiego, który zilustrował przenikające się światy emocji i technologii. Niezaprzeczalny sukces idei EchoConnect podsumował rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak. Jak stwierdził: - Nasi studenci to kreatywni, młodzi ludzie, którzy poszukują i znajdują inspiracje nie tylko w czystej technice. Myślę, że EchoConnect to wydarzenie niezwykle atrakcyjne dla przyszłych liderów, których kształcimy w IFE. Chcielibyśmy, aby impreza ta na stałe weszła do naszego kalendarza i z każdym rokiem gromadziła coraz więcej uczestników.
Skills for Innovation vol. 2
Znakomitą kontynuacją EchoConnect stała się druga edycja konferencji Skills for Innovation, która odbyła się 26 października 2018 roku. Pomysł seminarium pojawił się już w 2016 roku podczas przygotowań do obchodów 25-lecia Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ. Idée fixe przedsięwzięcia stało się wówczas zgromadzenie w jednym miejscu i czasie absolwentów IFE, którzy odnieśli zawodowy i życiowy sukces, i którzy zechcieliby podzielić się ze studentami swoimi doświadczeniami, zdobytymi na ścieżce kariery. Pierwsza edycja konferencji spotkała się z pozytywnym odbiorem, również dzięki zaangażowaniu świeżo powołanego wówczas do życia Stowarzyszenia Absolwentów IFE PŁ. Stowarzyszenie w tym roku również zaangażowało się w przygotowanie konferencji. W programie, oprócz warsztatów zorganizowanych przez firmy partnerskie IFE - Faurecia, Amcor, BSH, Fujitsu, Accenture - znalazły się także kilkunastominutowe prezentacje absolwentów IFE pod hasłem Moja ścieżka kariery. Swoje życiorysy zaprezentowali: Michał Nowakowski – Europe IT & Network Director w Orange, Magdalena Puisney-Hebdowska – prezes Stowarzyszenia IFE Alumni oraz dyrektor wydawnictwa Telegraph, Tomasz Rogucki – prezes informatycznej firmy Lingaro, Radosław Korczyński – Executive Partner w firmie Tuatara oraz dr hab. inż. Magdalena Grębosz-Krawczyk – wykładowca PŁ. Dodatkową dawką wiedzy absolwenci podzieli się ze studentami podczas panelu dyskusyjnego Micro kontra Korpo, analizując plusy i minusy pracy w korporacjach oraz małych przedsiębiorstwach. Druga edycja konferencji okazała się owocna nie tylko dla gości i studentów, ale również dla samych absolwentów, którzy wieczorem spotkali się w IFE na nieformalnym networkingu. Zainaugurowała go dr inż. Dorota Piotrowska, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ i absolwentka programu Gestion et Technologie w IFE.