Druk 3D w opiece nad pacjentem Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – ŁUPKOWA? Brzmi to bardzo poważnie, ale na Wydziale Mechanicznym techniką druku 3D wykonano elementy potrzebne dla wykorzystywanego na co dzień sprzętu medycznego, niezbędnego w opiece nad pacjentem.
Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa” jest organizacją non-profit. Jako pierwsza w Polsce organizacja, podjęło się stałej domowej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi oddychającymi przy pomocy respiratorów. Od 2017 r. prowadzi całodobowy ośrodek dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Pod opieką Stowarzyszenia jest obecnie 111 pacjentów, z czego 20 w opiece stacjonarnej.
Pomógł druk 3D
Bez sprawnego sprzętu medycznego, a głównie sprawnych respiratorów, placówka nie mogłaby funkcjonować. I tu pojawia się problem techniczny. Stoliki, na których stoją respiratory oryginalnie są wyposażone w wysięgniki regulowane, z plastikowymi uchwytami-zawieszkami, które trzymają rurkę prowadząca powietrze do płuc pacjenta. Ich zadaniem jest utrzymanie rurki tak, aby jej ciężar nie powodował odleżyny w tracheostomii, przez którą doprowadzone jest powietrze do płuc. Ważne jest też oddalenie rurki od skóry klatki piersiowej, aby wielogodzinny ucisk nie doprowadził do odparzenia. Niestety, podczas wielokrotnych zabiegów przy pacjencie uchwyty-zawieszki zużywają się. Popękane części powodują także narażenie obsługi na urazy.
Na szczęście otrzymaliśmy pomoc z Wydziału Mechanicznego PŁ polegającą na wykonaniu niezbędnych specjalistycznych uchwytów techniką 3D.
Pomogła życzliwość
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje za przychylność i wsparcie udzielone przez Wydział Mechaniczny PŁ - dziekanat Wydziału i pracowników, którzy bardzo życzliwie podeszli do problemu. Jesteśmy wdzięczni za współpracę i pomoc w wykonaniu elementów niezbędnych w opiece nad naszymi pacjentami.
Podziękowania
W imieniu naszych podopiecznych szczególne podziękowanie kierujemy na ręce Panów: dr. inż. Pawła Żaka i dr. inż. Piotra Zgórniaka z Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn, Pani prodziekan ds. kształcenia dr inż. Małgorzaty Sikory, prof. PŁ oraz Pana dziekana prof. Tomasza Kubiaka.
Specjalne podziękowanie kierujemy także do Pani dr Sylwii Kozłowskiej z WEEIA za wszechstronną pomoc.
Bez ich empatii, bez ich chęci pomocy realizacja tego projektu byłaby niemożliwa.
Pomoc dla Hospicjum
Hospicjum finansowane jest ze środków własnych Stowarzyszenia i pozyskanych od darczyńców i sponsorów. Zachęcamy zainteresowane osoby i instytucje do współpracy. Produkcję zawieszek-uchwytów może wesprzeć każdy –przez zakup filamentu do drukarki 3D lub przez wsparcie finansowe na zakup materiałów.
Gorąco prosimy o wsparcie nieuleczalnie chorych dzieci, dla których zbieramy na sprzęt medyczny umożliwiający życie.