Debiut przedsiębiorczej nauki w Łodzi

23-05-2022

Długo wyczekiwane I ogólnopolskie targi PACTT SCIENCE BUSINESS INNOVATION EXPO 2022 odbyły się na terenie EC1 Łódź – Miasto Kultury. Po raz pierwszy w Łodzi gościliśmy (18-19 maja) przedstawicieli świata nauki z całej Polski, którzy zaprezentowali innowacyjne rozwiązania i usługi przedsiębiorcom z różnych branż.

 

 

Ta pionierska inicjatywa, zorganizowana przez Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości PŁ na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, była okazją do nawiązania współpracy z uczelniami oraz jednostkami badawczymi w zakresie wdrożenia najnowszych rozwiązań do prowadzonej przez firmy działalności gospodarczej.

W czasie wykładu Piotra Voelkela, założyciela grupy kapitałowej VOX W czasie wykładu Piotra Voelkela, założyciela grupy kapitałowej VOX

foto: Jacek Szabela

Targi rozpoczęły się wykładem Human touch & High techco to oznacza w praktyce wygłoszonym przez Piotra Voelkela, założyciela grupy kapitałowej VOX, w którym mówił  o aspektach humanistycznych i socjologicznych wykorzystywanych z powodzeniem przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań.

Targom EXPO 2022 towarzyszyły cieszące się dużym zainteresowaniem panele dyskusyjne, seminaria tematyczne i warsztaty. Wśród poruszanych tematów pojawiły się m.in. zagadnienia finansowania wdrożeń w polskich przedsiębiorstwach, kwestie ulg podatkowych czy wyznaczania nowych kierunków badań na uczelniach. Wśród zaproszonych prelegentów byli przedstawiciele MEiN oraz Funduszy i Polityki Regionalnej. Merytoryczną wartość paneli wzbogaciły wykłady przedstawicieli NCBR oraz PARP. Nie zabrakło również bardzo interesujących prezentacji jednostek oferujących datacje na finansowanie innowacji. Wśród zaproszonych gości byli eksperci prawa własności intelektualnej z UP RP oraz z kancelarii specjalizującej się w prawie podatkowym. W czasie paneli kilka spin-offów i startupów przedstawiło swoje nowatorskie projekty. Z kolei doktoranci wdrożeniowi dzielili się doświadczeniami i spostrzeżeniami z realizacji prac doktorskich we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami.

Podczas targów nasza uczelnia zorganizowała w ramach cyklu Technologie jutra – debaty w Politechnice Łódzkiej panel, którego tematem była chemia i inżynieria materiałowa dla gospodarki obiegu zamkniętego.

Kolejną atrakcją towarzyszącą targom była Strefa Networkingu, stanowiąca idealne miejsce nawiązywania relacji biznesowych i wymiany doświadczeń. Do dyspozycji była również Strefa Chillout, w której można było napić się dobrej kawy i porozmawiać o najnowszych trendach w branży.

Na targach nie mogło również zabraknąć oferty technologicznej Politechniki Łódzkiej. Nasze stoisko należało do tych cieszących się największym zainteresowaniem. Uczelnia zaprezentowała m.in. biodegradowalne folie i materiały opatrunkowe, robot transportowy do transportu wewnętrznego, tekstroniczny system leczenia schorzeń dróg moczowych, zastosowanie grafenu do oczyszczania wody i powietrza oraz metody granulacji nawozów. Politechniczni brokerzy oraz twórcy odpowiadali na pytania oraz wyjaśniali działania prezentowanych prototypów .

W pierwszej edycji targów PSBI EXPO 2022 udział wzięło ponad 70 wystawców - uczelnie, instytuty badawcze, uczelniane spółki celowe i spin-offy oraz ponad 500 zwiedzających ze środowisk gospodarczo-biznesowych z całej Polski.

Partnerem wspierającym EXPO 2022 było Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT).

Targi zostały objęte honorowymi patronatami Ministerstwa Edukacji i Nauki, Prezydenta Miasta Łodzi, Wojewody Łódzkiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego. Głównym patronem medialnym był Business Insider. Naszymi sponsorami byli EGC Doradztwo Europejskie, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oraz OPTeam S.A.