Czwartkowe Forum Kultury

19-07-2017

Gośćmi spotkania byli: pisarz Andrzej Sapkowski i aktor Maciej Damięcki 

Nieważne o czym się pisze, ale jak…

Spotkanie z Andrzejem Sapkowskim było nie lada gratką dla miłośników literatury fantasy. Wzbudziło też szczególnie duże zainteresowanie młodego pokolenia.

Andrzej Sapkowski. Andrzej Sapkowski.

foto: Jacek Szabela

Zanim naszego Gościa, jak to określił, natchnęła muza, zajmował się ponad 20 lat handlem zagranicznym, co wiązało się z jego ekonomicznym wykształceniem. W 1985 roku spróbował swoich sił w konkursie na opowiadanie z gatunku fantasy. Zdobył w nim jedną z głównych nagród.

Seria o Geralcie z Rivii doczekała się adaptacji serialowej i filmowej, powstał komiks oraz gra komputerowa, która podbiła różne zakątki naszego globu. Dużą poczytnością cieszą się również Trylogia husycka, czy Żmija. Autor szanuje swoich czytelników i z dużą starannością przygotowuje się do pisania każdej swojej książki. Np. materiały do Trylogii husyckiej zbierał w Czechach. Nasz Gość dał się poznać jako człowiek obdarzony specyficznym poczuciem humoru z dużą dozą ironii i sarkazmu.

Andrzej Sapkowski od 2008 roku jest honorowym obywatelem miasta Łodzi.

 

Sztuka aktorska jest czymś nad wyraz poważnym i trudnym

Czwartkowe spotkania odbywają się zazwyczaj w formie dialogu pomiędzy gościem, a gospodarzem, prof. Anną Jeremus-Lewandowską. Tym razem dialog został połączony z show w wykonaniu zaproszonego artysty.

Maciej Damięcki Maciej Damięcki

foto: Jacek Szabela

Maciej Damięcki pochodzi z rodziny o tradycjach aktorskich. Aktorami byli jego rodzice, jest jego starszy brat, bratanek a także syn Mateusz i córka Matylda. Jak sam to określił "wyssał swój zawód z mlekiem matki". Przygodę ze światem filmowym rozpoczął w Tajemnicy dzikiego szybu w 1956 roku. Sławę przyniosła mu podwójna rola Wacka Słowikowskiego i Eryka Gettinga w serialu Stawka większa niż życie. Widzowie pamiętają go również z programu dla dzieci Pora na Telesfora.

Aktor rozwiał również mit na temat rzekomego brata bliźniaka - Damian Damięcki jest bratem starszym o ponad dwa lata. Bardzo ciepło wspominał Adolfa Dymszę, z którego córką Anitą był związany.

Druga część spotkania miała charakter artystyczny. Pan Damięcki wykonał m.in. piosenkę Jonasza Kofty Hoża numer siedem. Recytował swój ulubiony wiersz bułgarskiego poety Chanczewa Weselina, a także zaprezentował kilka skeczy, rozbawiając publiczność do łez.