Corning Day ponownie w PŁ!

20-05-2022

Po dwóch latach przerwy związanej z sytuacją epidemiczną w kraju Corning Day! odbył się w murach Politechniki Łódzkiej. Tegoroczna edycja została zorganizowana pod hasłem „50-lecie wynalezienia włókna światłowodowego”.

 

 

Tradycyjnie, organizatorem była firma Corning Optical Communications Polska przy współudziale Politechniki Łódzkiej oraz Studenckiego Koła Młodych Mikroelektroników, w szczególności sekcji Fiber Optics Club działającego przy Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. Studenci wystawili swoje stanowisko tuż obok stoiska Corning, pokazując efekty swojej działalności oraz organizując quizy dla studentów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i wzbudziły mnóstwo pozytywnych emocji.

Wydarzenie otworzył rektor prof. Krzysztof Jóźwik Wydarzenie otworzył rektor prof. Krzysztof Jóźwik

foto: Jacek Szabela

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał rektor prof. Krzysztof Jóźwik. - Cieszę się, że Corning Day powrócił na Politechnikę Łódzką dając okazję studentom z aż pięciu wydziałów zapoznania się z rozwiązaniami i możliwościami jakie oferuje firma będąca światowym liderem technologii światłowodowych. Szczególnie cenne jest to, że jest to wydarzenie współorganizowane przez studentów dla studentów – powiedział do zgromadzonych w Alchemium.

 

Wystąpił Łukasz Srogosz - dyrektor Zakładu Corning Optical Communications w Strykowie Wystąpił Łukasz Srogosz - dyrektor Zakładu Corning Optical Communications w Strykowie

foto: Jacek Szabela

Wykład wygłosił dr Grzegorz Tosik, dyrektor działu badań i rozwoju w firmie Corning Wykład wygłosił dr Grzegorz Tosik, dyrektor działu badań i rozwoju w firmie Corning

foto: Jacek Szabela

Po słowach rektora Corning Day uważam za otwarty głos zabrał Łukasz Srogosz - dyrektor Zakładu Corning Optical Communications w Strykowie, prezentując firmę i nakreślając plany jej dalszego rozwoju w dwóch lokalizacjach: w Strykowie oraz w Mszczonowie, gdzie powstaje pierwszy w Polsce i jedyny w Europie zakład produkcji włókna światłowodowego.

Głównym punktem pierwszej części wydarzenie był wykład dr Grzegorza Tosika, dyrektora działu badań i rozwoju w firmie Corning, w czasie którego mogliśmy wysłuchać krótkiej historii wynalezienia włókna światłowodowego, dowiedzieć się więcej o technologiach wyciągania włókna i doświadczeniach firmy Corning w tym zakresie. Do wyobraźni słuchaczy przemówiło porównanie wiązki miedzianej i światłowodowej o tej samej przepustowości, czy też fakt, że firma wyprodukowała dotychczas światłowód o łącznej długości 4 lat świetlnych.

Pierwszą część spotkania zamykały prezentacje pracowników firmy Corning, absolwentów Politechniki Łódzkiej, którzy opowiedzieli studentom o swojej ścieżce kariery od szkoły średniej przez PŁ do Corninga.

Po poczęstunku i networkingu przyszedł czas na ciekawe warsztaty poświęcone kreatywnemu rozwiazywaniu problemów technicznych oraz roli automatyzacji w nowoczesnym przedsiębiorstwie.

Studenci uczestniczący w Corning Day chwalili dyskusje ze specjalistami o szczegółach technicznych, a także rozmowy z młodymi pracownikami firmy. Docenili także możliwość zadawania pytań przedstawicielom działu HR, na które nie ma miejsca w przypadku aplikacji online. Kolejne wydarzenie, już wkrótce!