Ból głowy, a miejsce pracy

30-07-2020

Studenci drugiego roku biomedical engineering: Kinga Klepczarek, Giorgia Mansutti, Michał Śniady, Julia Wawrzyniak oraz Marcelina Więckowska zrealizowali w minionym semestrze projekt poświęcony pomiarowi parametrów ważnych dla komfortu zdrowotnego na stanowisku pracy. Zajęcia Problem Based Learning odbywały się pod opieką prof. Piotra Borkowskiego z Katedry Aparatów Elektrycznych oraz prof. Makoto Hasegawa z Chitose Institute of Science and Technology.

Tematem przewodnim realizowanego przedmiotu Team Project było Headaches vs Intelligent Buildings.

Schemat działania prototypu Schemat działania prototypu

Zasygnalizowany problem idealnie wpasowuje się w politykę Komisji Europejskiej tzw. Europejski Zielony Ład oraz w program polskiego rządu Czyste powietrze. Zagadnienie to jest bardzo szerokie i można do niego podejść na wiele sposobów. My postanowiliśmy zawęzić je do bólu głowy, który przeszkadza nam w naszym miejscu pracy. Dwa główne czynniki, na których postanowiliśmy się skupić to jakość powietrza oraz natężenie światła.

Najczęściej, gdy wyobrażamy sobie nasze wymarzone warunki pracy, to myślimy o schludnie urządzonym biurze, wygodnym stanowisku pracy, oddzielnej przestrzeni, w której komfortowo można zjeść posiłek, wyciszyć się i  odpocząć. Ważna jest też odległość między domem, a miejscem pracy.

Okazuje się, że bardzo rzadko zwracamy uwagę na czynniki, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na nasze zdrowie. Powietrze, którym oddychamy w biurze oraz oświetlenie miejsca pracy. Jak pokazują badania, czynniki te mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie, częstotliwość bólu głowy oraz ogólny stan zdrowia.

Prototyp stworzony przez nasz zespół może posłużyć pracownikom, którzy chcieliby w łatwy sposób sprawdzić jakość powietrza i oświetlenia przy swoim stanowisku pracy i porównać otrzymane wyniki z zalecanymi wartościami.

Nasze urządzenie korzysta z czujnika pyłu PMS 7003 i czujnika światła tła 12490 WAVESHARE. Sensory te w połączeniu z płytką Arduino Uno pozwalają na szybki odczyt danych.

Jak widać w załączonej tabeli prototyp podaje nam stężenie pyłów zawieszonych o średnicy nieprzekraczającej kolejno 1, 2.5 oraz 10 µm. Otrzymujemy również wartość natężenia światła. Pierwsze testy na statystycznej grupie użytkowników wypadły bardzo pomyślnie.